Україна буде забезпечена вакцинами проти коронавірусної хвороби після їх реєстрації виробниками і перекваліфікації ВООЗ. Механізм COVAX об’єднав понад 180 країн та надасть їм можливість пріоритетного отримання вакцин незалежно від економічного стану. Зі свого боку завдання України — забезпечити прийняття продукту, холодовий ланцюг, розвезення до кожного кабінету щеплення та вакцинальні сесії.
Передбачено декілька траншів вакцин для того, щоб покрити як мінімум 20% населення пріоритетних груп. До останніх належать працівники з високим ризиком інфікування в ЗОЗ; працівники, які забезпечують відповідь на надзвичайні ситуації; люди з серйозними супутніми захворюваннями; люди похилого віку та ті, які проживають в закритих колективах; працівники з критичним рівнем ризику (учителі і працівники шкіл); люди із супутніми захворюваннями середньої тяжкості.
Україна увійшла в список 92 визначених механізмом COVAX країн, для яких передбачені вакцини фірми AstraZeneca (UK) та Novavax (USA) безоплатно або за цінами, нижчими за ринкові. Обидві вакцини вироблятимуться Інститутом Серум Індії.
Цього тижня Рада Європи прийняла єдині підходи та індикатори для людей, які подорожують між країнами Європейського регіону. Можливість перетинати кордони між країнами визначається за наступними критеріями: охоплення тестуванням, захворюваність (інцидентність), частка позитивних тестів серед всіх проведених досліджень методом ПЛР.
Сьогодні в Україні національний показник охоплення тестуванням становить 120 на 100 тис. населення, а позитивних тестувань — 18%. Найближче до виконання показника Європейського регіону наблизився Київ (6,7%, при очікуваному показнику у 4%). В межах критерію інцидентності встановлено 25 випадків на 100 тис. населення для оголошення “зеленого” рівня епідеміологічної небезпеки. Для України цей показник поки становить 179 на 100 тис. населення.
Перетин державного кордону України іноземцями та особами без громадянства заборонений без наявного полісу страхування. Самоізоляції підлягають іноземці, які в’їжджають на територію України, а також українці, які повертаються додому з країн із високим рівнем поширення коронавірусної хвороби. У разі проведення ПЛР-тестування впродовж 48 годин до моменту або після перетину кордону і за умови негативного результату самоізоляція не передбачається.
МОЗ та медичні працівники України закликають кожного українця носити захисну маску і не вірити фейковій інформації. Ефективність носіння засобів індивідуального засобу доведена численними дослідженнями. Сертифіковані медичні маски не мають негативних наслідків для здоров’я людини, а в умовах пандемії можуть врятувати життя.