УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Що мене вкусило?

Що мене вкусило?,-найпоширеніші укуси комах-паразитів.
Незалежно від того, перебуваєте ви біля води, на гірській стежці чи на своєму задньому дворі, дика природа, з якою ви контактуєте, має безліч способів не лише захистити себе та свою територію, а й використати наш організм як середовище існування. Тому будьте готові, що такі комахи, як клопи, кліщі чи блохи завжди можуть вас вкусити. Хоча більшість укусів викликає лише незначний дискомфорт, інколи контакт з цими комахами може бути доволі небезпечним. Тож найкращий спосіб бути в безпеці — вміти вчасно розпізнавати та уникати небажаних укусів.
Клопи — одні з найпоширеніших комах-паразитів. Улюбленими місцями їх проживання є щілини в ліжках, стінах та в дошках підлоги. Активні в нічний час, харчуються кров’ю. Найбільше їх приваблює тепло нашого тіла, вуглекислий газ у повітрі, що видихається, та запах поту. Після того, як клоп знаходить джерело їжі, він проникає в шкіру, вводячи антикоагулянти та анестезуючі сполуки, тому укуси клопів, як правило, безболісні. Однак алергічна реакція, яка згодом може розвинутися, спричиняє сильний свербіж.
Ознаки укусів клопа:
● дрібні елементи висипу у вигляді червоних набряклих ділянок із темно-червоним центром
● розташовані лінійно або згруповано на ділянках тіла, не вкритих одягом (руки, шия або ноги)
● супроводжуються свербежем або кропив’янкою.
Існує 3 види вошей, які паразитують на людині: головна воша, натільна та лобкова. Натільні воші є переносниками тифу, траншейної та рецидивуючої лихоманки. Головні та лобкові воші уражають волосся і відкладають свої яйця біля основи коренів. Поширення лобкових вошей, як правило, відбувається під час статевого акту та може бути використане як маркер для інших захворювань, що передаються статевим шляхом.
Найпоширенішимм симптомами зараження вошами є:
● свербіж (можливий безсимптомний перебіг у дітей)
● при огляді у пацієнтів може бути потилична лімфаденопатія та імпетиго
● на шкірі голови з’являються екскоріації, темні цятки, гниди та дорослі воші
Всі форми педикульозу діагностуються шляхом прямої візуалізації та ідентифікації дорослих вошей або гнид.
Короста — хвороба, викликана крихітним павукоподібним кліщем S.scabiei, який зустрічається повсюдно. Це глобальна проблема, яка зазвичай дуже поширена в перенаселених районах. Передача відбувається через прямий і тривалий контакт із зараженою людиною (шкіра до шкіри чи статевий контакт). Самці коростяного кліща виділяють протеази, які руйнують роговий шар шкіри і живляться розчиненою тканиною, самки — живими клітинами або тканинною рідиною.
Основні прояви корости:
● інтенсивний свербіж (найбільш виражений вночі)
● дрібні папули, везикули та ходи кліщів, локалізовані на шкірі зап’ясть, міжпальцевих просторів кистей та пахвових западин
● у немовлят та дітей можливе дифузне ураження обличчя, шкіри голови, шиї, долонь та підошв.
Кліщі — паразити, які харчуються кров’ю людини, домашніх та диких тварин. Вони частіше зустрічаються в теплих та вологих регіонах. Кліщі є переносниками багатьох патогенних мікроорганізмів, включаючи хворобу Лайма, плямисту лихоманку Скелястих гір, туляремію та бабезіоз.
Не слід скручувати або різко смикати, це може призвести до того, що ротовий апарат відламається і залишиться в шкірі. Якщо це сталося — видаліть залишки пінцетом, однак, якщо це неможливо, то краще залиште його на місці і дайте шкірі загоїтися. Після видалення кліща промийте місце укусу милом та водою або обробіть спиртом.