УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

“Доступні ліки”-2021: як реалізується програма реімбурсації

✅ У цьому році кількість аптек, які долучились до участі у програмі “Доступні ліки”, вперше перевищила 10 тисяч. Місць, де можна отримати ліки за електронним рецептом, стає більше. Пацієнт витрачає менше часу на дорогу. Зокрема, у першому півріччі 2021 року 19% – а це понад 1 млн серед усіх відпущених рецептів – відпускається протягом першої години після виписування рецепту лікарем. Це означає: пацієнту достатньо лише 60 хвилин, аби відвідати лікаря, одержати електронний рецепт, отримати необхідні лікарські засоби в аптеці.
✅ За півроку до програми вперше приєдналися понад 401 тис пацієнтів. Загалом, “Доступні ліки” отримують вже 2 мільйони 940 тисяч пацієнтів. НСЗУ чітко виконує умови співпраці з аптечними закладами та вчасно виплачує кошти. У 2021 році НСЗУ відшкодувала аптекам майже 35 млн грн. За час адміністрування програми НСЗУ відшкодувала аптекам понад 1 млрд гривень.
✅ У межах програми держава відшкодовує вартість ліків проти серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та цукрового діабету ІІ типу. У лютому цього року до програми також додали лікарські засоби для вторинної профілактики серцево-судинних захворювань, зокрема інсульту та інфаркту. На сьогодні програма включає 297 лікарських засобів. 93 з них пацієнти можуть отримати повністю безоплатно. Інші – з доплатою.
✅ Лікарські препарати з реєстру програми «Доступні ліки» можна отримати винятково за електронним рецептом. Умови для цього:
📌 пацієнт обрав лікаря, який надає первинну медичну допомогу, уклавши з ним декларацію;
📌 пацієнт має встановлений діагноз відповідного хронічного захворювання та лікується амбулаторно, а не в стаціонарі.
✅ Щоб отримати препарати за програмою “Доступні ліки”, потрібно зробити два кроки:
📌 Звернутись до свого лікаря, з яким укладена декларація. Він призначить ліки і випише електронний рецепт, в якому буде зазначена міжнародна непатентована назва препарату – діюча речовина. На телефон пацієнта надійде смс з номером рецепту, який необхідно назвати в аптеці. Якщо пацієнт не використовує мобільний телефон, лікар надасть інформацію про рецепт на папері.
📌 Прийти до аптеки, яка бере участь у програмі, назвати номер рецепту та обрати потрібні ліки.
Електронний рецепт можна одержати по телефону. Для цього лише потрібно завчасно погодити з алгоритм дій зі своїм сімейним лікарем.
✅ З початку цього року за програмою “Доступні ліки” лікарі первинки виписали понад 7,3 млн рецептів. Найбільша кількість – понад 5 млн 300 тисяч – припадає на серцево-судинні захворювання.
✅ З 1 жовтня 2021 року програма реімбурсації буде розширена. Пацієнти з розладами психіки та поведінки, з епілепсією, зможуть отримувати ліки безоплатно або з незначною доплатою, лікуючись в амбулаторних умовах. Також НСЗУ адмініструватиме програму реімбурсації лікарських засобів для лікування цукрового та нецукрового діабету. Мова йде про інсуліни та десмопресин. Зараз триває підготовка нормативно-правових актів для включення інсулінів у програму.
📌 Інсулін пацієнти зможуть отримувати безоплатно або з доплатою – винятково за електронним рецептом.
📌 Щоб отримати електронний рецепт, пацієнтам необхідно мати індивідуальний план лікування із визначенням типу та дозування інсуліну.
📌 План лікування складає ендокринолог. Тому найближчим часом необхідно прийти на прийом до ендокринолога, щоб лікар створив індивідуальний план лікування в електронній системі охорони здоров’я.
✅ Національна служба здоров’я стане єдиним платником за програмою. Усі учасники процесу користуватимуться тими перевагами, які надає єдиний платник, як це зараз відбувається з “Доступними ліками”. І зможуть обирати будь-яку аптеку, яка має договір з НСЗУ за напрямком реімбурсації інсулінів. Та отримувати інсулін за електронним рецептом у найближчій зручній для себе аптеці.