УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Роль ОТГ у роботі медичних закладів

На важливості та необхідності створювати і розвивати повноцінне середовище для мешканців об’єднаних територіальних громад (ОТГ), яке неможливе без медичної складової, наголосив 29 липня 2021 р. під час виступу на Форумі «Україна 30. Децентралізація» міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Коментар Віктора Ляшка

«Обов’язок місцевої влади — підтримувати і брати участь у житті медичних закладів — закріплений у законі про місцеве самоврядування. Проте, це не просто обов’язок. Це можливість впливати на розвиток медичної галузі та покращити якість медичних послуг, в першу чергу,  на території громади», — підкреслив В. Ляшко.

Відповідно до соціологічного дослідження «Децентралізація та реформа місцевого самоврядування», саме покращення сфери охорони здоров’я очікують від новообраної місцевої влади мешканці громад. Тому забезпечення надання необхідних медичних послуг за місцем проживання означає підвищення якості і комфортності життя в регіоні.

В. Ляшко зауважив, що місцева громада, яка інвестувала у розвиток та оснащення медичного закладу, згодом отримує у себе сучасну лікарню, яка не тільки надає фахові медичні послуги, а й виходить на самоокупність і починає заробляти сама.

Приклади такої взаємодії — непоодинокі.

Безоплатна квартира для молодих лікарів

Так, бажаючи дати можливість мешканцям отримувати допомогу за місцем проживання, Сновська ОТГ Чернігівської обл. взяла районну лікарню на баланс і прийняла програму підтримки молодих лікарів. Відтепер кожен з молодих фахівців може розраховувати на безоплатну квартиру та на суттєву щомісячну доплату (місцевий стимул). Медикам уже купили 2 квартири, одну отримав анестезіолог, іншу — педіатр.

Запровадження енергоефективних технологій

Скалатська об’єднана громада Тернопільщини також взяла на баланс місцеву лікарню. У закладі повністю відремонтували три відділення, придбали обладнання і зменшили витрати на комунальні послуги завдяки енергоефективним технологіям.

Негативні приклади

Але є і негативні приклади: у місті Прилуки Чернігівської обл. пів року не прийнято міський бюджет. Як наслідок, міська лікарня виживає самостійно, тільки за рахунок Програми медичних гарантій. Куплена киснева станція, яка дозволяє забезпечити централізованим киснем як мінімум 54 ліжка в інфекційному відділенні, не може запрацювати, для цього міський бюджет повинен виділити додатково 1 млн грн.

«Пів року чиновники граються в політику, забуваючи про необхідність підготовки до потенційно можливої нової хвилі коронавірусної хвороби. Такі речі неприпустимі, бо у пріоритеті завжди повинні бути здоров’я та модернізація закладів охорони здоров’я. І це пріоритети нашої діяльності як Уряду, так і пріоритет нової програми Президента України «Здорова Україна», — наголосив В. Ляшко