Хто може щепитися від COVID-19?
Щепитись від COVID-19 можуть всі охочі віком від 18 років. А саме:
усі охочі громадяни України віком 18+;
громадяни України, які проживають на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей, АР Крим та м. Севастополя;
іноземні громадяни, які мають посвідку на постійне або тимчасове проживання в Україні, віком 18+;
особи, які отримали статус біженця або статус особи, яка потребує додаткового захисту, віком 18+;
в окремих випадках – діти 12+.
Дітей віком від 12 років дозволено щеплювати вакциною Comirnaty від Pfizer-BioNTech за таких умов:
дитина має високий ризик важкого перебігу та розвитку ускладнень від COVID-19 через супутні хвороби, зокрема онкопатології, та не має протипоказань до вакцинації;
дитина переїжджає жити або виїжджає на навчання до країни, де для перетину кордону необхідне міжнародне свідоцтво або сертифікат вакцинації;
є учасником міжнародних спортивних змагань або інших заходів в країні, де для перетину кордону або для участі необхідне міжнародне свідоцтво або сертифікат вакцинації
дитина приїхала з іншої країни, де отримала першу дозу Pfizer.
Для отримання щеплення батьки дітей 12-15 років або самі дити віком 16-17 років звертаються до педіатра або сімейного лікаря. Для того, щоб лікар видав медичний висновок про наявність у дитини супутньої патології, зокрема онкопатології, відсутність протипоказань до щеплення вакциною Comirnaty та рекомендацією провести це щеплення. Або довідку в довільній формі із рекомендацією провести щеплення вакциною Comirnaty після розгляду документів, які підтверджують вже згадані умови.
Вакцинація є безоплатною. За вакцини платить держава та донори. Оплату роботи мобільних команд, які проводять щеплення, здійснює Національна служба здоров’я. Договір на пакет вакцинації від COVID-19 станом на 11 серпня мають понад 1 000 надавачів послуг, з них – 38 приватних та лікарів-ФОП. Станом на 19 серпня НСЗУ виплатила майже 80 мільйонів гривень закладам за проведену вакцинацію.
Дуже важливо, щоб дані про щеплення були внесені до електронної системи охорони здоров’я. Тож пацієнтам потрібно звертати увагу, на те, щоб медичні працівники вносили коректні дані про проведене щеплення в електронну систему охорони здоров’я. На основі цих даних можна отримати міжнародне свідоцтво у свого сімейного лікаря. Або ковідний сертифікат – у застосунку “Дія”, навіть не виходячи з дому. Це стосується всіх, хто пройшов повний курс вакцинації.
В “Дії” автоматично сформуються два цифрові сертифікати – міжнародний і внутрішній. Ковід-сертифікат – це цифровий документ з зашифрованою у QR-код інформацією про завершену вакцинацію. Але варто розуміти, що ковід-сертифікат не з’явиться автоматично у “Дії”. Його потрібно буде згенерувати самостійно. Аби це зробити, слід оновити додаток «Дія» до останньої версії. Інакше нова функція буде недоступною.
Коли користувач зі свого застосунку «Дія», робить запит на формування ковід-сертифікату, то проводиться автоматичний пошук інформації про вакцинацію в реєстрі. Відповідно сформувати сертифікат з якогось іншого джерела не вдасться. Звісно, можуть знайтися зловмисники, які пропонуватимуть нібито QR-сертифікати. Але оскільки доступу до даних в них немає, то при звірці на кордоні їх неможливо буде зчитати. Прикордонники керуватимуться лише інформацією на основі реєстру електронної системи охорони здоров’я.
Знайти перелік пунктів щеплень можна на сайті vaccination.covid19.gov.ua, а також, зателефонувавши до контакт-центру Міністерства охорони здоров’я за номером 0 800 60 20 19. Пам’ятайте, що вакцинація – це єдиний ефективний спосіб захистити себе від коронавірусної хвороби.