Як пацієнт може отримати ліки безкоштовно

У Національній службі здоров’я України (НСЗУ) наголошують, що є  4 шляхи, за якими українці можуть отримати безоплатні ліки для амбулаторного та стаціонарного лікування, та  пояснюють, які ліки пацієнти можуть отримувати безоплатно та як перевірити їх наявність у медичному закладі.

1. Програма реімбурсації «Доступні ліки»

За програмою «Доступні ліки»  українці можуть отримувати препарати безоплатно або з невеликою доплатою для амбулаторного лікування.

У межах програми держава відшкодовує вартість ліків проти серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та цукрового діабету ІІ типу.  У жовтні НСЗУ почне відшкодовувати інсуліни та ліки для пацієнтів з розладами психіки та поведінки, та пацієнтів з епілепсією.

Нині програма включає 292 лікарських засоби, 70 з них — повністю безоплатні.

Лікарські засоби з реєстру програми «Доступні ліки» для амбулаторного лікування можна отримати тільки за електронним рецептом, виписаним сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами через електронну систему охорони здоров’я. Електронний рецепт можна отримати тільки у лікаря, з яким укладено декларацію. Якщо така декларація не укладена, потрібно обрати свого лікаря та укласти з ним декларацію.

Після формування електронного рецепта  на телефон пацієнта надійде смс з номером рецепта. Отримати ліки можна в аптеці, яка підписала договір з НСЗУ  та має позначку «Тут є Доступні ліки».

2. Ліки, які закуповує медзаклад

На стаціонарному та амбулаторно-поліклінічному лікуванні пацієнти також забезпечуються безоплатними ліками. Заклади, що надають медичні послуги, повинні закуповувати самостійно ліки, що включені до  Національного переліку основних лікарських засобів.

В Національний перелік входить  427 лікарських засобів, які медичні заклади зобов’язані закуповувати в межах покриття 100% потреби.

В основі Національного переліку — актуальна версія Базового переліку основних лікарських засобів Всесвітньої організації охорони здоров’я. У цьому переліку є ліки від серцево-судинних захворювань, хвороб органів дихання, інфекційних захворювань, хвороб кістково-м’язової системи, хронічних захворювань нирок тощо.  Ознайомитися з переліком безоплатних ліків з Національного переліку  можна на сайті natsperelik.com.ua.

Для пацієнтів, які лікуються у стаціонарі, ліки з Національного переліку надаються безоплатно на весь період лікування.
Під час отримання призначень у лікаря доцільно поцікавитися, які з призначених ним ліків входять до Національного переліку (тобто які ліки пацієнт має право отримати безкоштовно протягом усього курсу лікування та перебування в стаціонарі).

Перевірити, чи входять призначені препарати до Національного переліку, можна на сайті або у мобільному додатку «Ліки Контроль».

Чи є ліки у закладі, можна перевірити на інформаційних стендах лікарні. Цю інформацію комунальні та державні медзаклади мають оновлювати щотижня. Також інформація про наявність ліків має публікуватися на офіційних вебсайтах регіональних департаментів та управлінь охорони здоров’я.

Якщо призначені ліки є у Національному переліку, але в лікарні їх немає, то слід написати скаргу головному лікарю та у департамент охорони здоров’я свого міста чи області.

3. Ліки, які закуповуються централізовано

Також медичні заклади отримують ліки та медичні вироби через централізовані закупівлі. Централізовані закупівлі здійснює державне підприємство «Медичні закупівлі України» за заявками департаментів охорони здоров’я. Централізовано закуповуються лікарські засоби та медичні вироби за 19 напрямами, всього — 603 позиції. Зокрема, це препарати для онкохворих, пацієнтів з гемофілією, хворих на дитячий церебральний параліч, медикаменти для лікування туберкульозу тощо.

Структурні підрозділи з питань охорони здоров’ збирають  потребу у лікарських засобах та медичних виробах як в державних закладах охорони здоров’я, так, зокрема, і у приватних закладах охорони здоров’я та фізичних осіб — підприємців, які отримали ліцензію на медичну практику та уклали договір з НСЗУ.

Постачання товарів і послуг структурним підрозділам з питань охорони здоров’я для подальшого забезпечення ними закладів охорони здоров’я здійснюється уповноваженими МОЗ підприємствами або іншими суб’єктами господарювання.

Інформація про залишки ліків, які закуповуються за державними програмами, публікується на сайті МОЗ, є на аналітичній панелі ДП «Медичні закупівлі України», а також на інформаційних стендах медзакладів.

4. Місцеві програми забезпечення ліками

Низка міст та областей мають свої місцеві програми забезпечення пацієнтів ліками.

Переважно це ліки для пацієнтів з рідкісними захворюваннями та тяжкохворих.

Місцеві органи влади можуть закуповувати лікарські засоби поза Національним переліком основних лікарських засобів після проведення відповідної оцінки.

Наприклад, у Києві діє цільова програма, за якою закуповуються ліки для пацієнтів із хворобою  Гоше, первинним імунодефіцитом, спінальною м’язовою атрофією тощо.

У Запоріжжі в цільовій програмі заклали кошти на забезпечення медикаментами супроводу при проведенні замісної ниркової терапії,  для пацієнтів із рідкісними (орфанними) захворюваннями (ювенільний ревматоїдний артрит, вроджений імунодефіцит тощо).

У Луцьку забезпечують дітей з цукровим діабетом інсулінами.
Практично кожне місто має цільові програми в напрямку забезпечення ліками. Наявність програм слід перевіряти на сайтах департаментів охорони здоров’я місцевих органів влади.