Термічні опіки — це пошкодження тканин унаслідок контакту з вогнем, гарячою парою, рідиною або предметами. Залежно від тяжкості, глибини та площі ураження тканин розрізняють чотири ступені опіків.
Важливо швидко надати першу допомогу людині, яка отримала опік. Тож ми розповімо, як це зробити, щоби не нашкодити, і в яких випадках необхідно терміново звертатися по медичну допомогу.
- Якнайшвидше припиніть контакт постраждалої особи з джерелом опіку, але не піддавайте ризику обпектися себе.
- Зупиніть поширення опіку — впродовж щонайменше 20 хвилин охолоджуйте травмовану ділянку прохолодною водою чи водою кімнатної температури. Лід прикладати не можна!
- Зніміть одяг або прикраси, що знаходяться поблизу ділянки опіку. Не намагайтеся позбутися тканини, якщо вона прилипла до ураженої шкіри, — це може нанести великої шкоди.
- Заборонено наносити на обпечені ділянки сік алое, рослинні олії, кефір або сметану. Жодні креми, пінки й інші засоби не потрібні!
- Якщо на шкірі утворилися пухирі, їх не треба проколювати — так можна занести інфекцію. Але якщо пухирець лопнув, достатньо прикрити рану стерильною пов’язкою.
- Важливо пити багато рідини, щоби зменшити інтоксикацію та уникнути зневоднення.
- Не торкайтеся місця опіку брудними руками.
- Якщо опік болить та піднялася висока температура, можна прийняти знеболювальне — наприклад, парацетомол чи ібупрофен.
У яких випадках треба звернутися за медичною допомогою?
- місце опіку більше за площу долоні постраждалої людини;
- глибока рана в місці опіку;
- після контакту з подразником шкіра змінила колір: побіліла або почорніла;
- рана має неприємний запах;
- опіками й пухирями уражені обличчя, долоні, стопи, статеві органи;
- особа отримала інші травми, які потребують надання професійної медичної допомоги;
- внаслідок опіку людина має ознаки шоку: липку шкіру, пітливість, прискорене серцебиття, поверхневе дихання та слабкість або запаморочення, втрата свідомості, відчуття лихоманки;
Якщо в людини опіковий шок (стан, при якому виникає загроза життю), вкрай необхідна термінова госпіталізація в заклад охорони здоров’я! У такому випадку не зволікайте і викликайте екстрену медичну допомогу за номером телефону 103.
Будьте обачними, бережіть себе та близьких!