Уряд пропонує ввести кримінальну відповідальність за підробку COVID-сертифікатів

21 вересня 2021 р. Уряд схвалив розроблений фахівцями МОЗ проєкт Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за підроблення документів, що стосуються проведення профілактичних щеплень». Законопроєкт поданий на реєстрацію до Верховної Ради України. Про це повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко за результатами засідання.

Про що документ

Кримінальний кодекс України пропонується доповнити статтею 3211 такого змісту:

«Стаття 3211. Незаконні дії з документами, що стосуються проведення профілактичних щеплень

  1. Використання особою завідомо підроблених документів, які підтверджують проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб, —

караються штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років.

  1. Внесення медичним працівником завідомо неправдивих відомостей до відповідної медичної документації щодо проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб, —

караються штрафом від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

  1. Виготовлення з метою збуту, збут підроблених документів, які підтверджують проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб, —

караються штрафом від п’яти тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до трьох років.».

Коментар Віктора Ляшка

«Життя та здоров’я людей — найважливіше для держави. Ми маємо зробити все необхідне для їх захисту, особливо в умовах пандемії. Цей законопроєкт посилить відповідальність за внесення неправдивих медичних даних про проведене щеплення і забезпечить зовсім інший рівень відповідальності за маніпуляції з довідками про щеплення. Ми виконуємо рішення Ради національної безпеки та оборони, схвалене Указом Президента України, щодо посилення відповідальності за підроблення документів про вакцинацію, у тому числі електронних», — зауважив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Він пояснює, що лише дійсно зроблене щеплення запобігає ускладненням, тяжкому перебігу та смерті від COVID-19. Фейкові папірці чи підробка даних в електронній системі ніяк не допоможе при «зустрічі» з коронавірусною інфекцією. «Від даних в анамнезі пацієнта залежать і тактика лікування, й взагалі ступінь реагування при підтвердженні діагнозу COVID-19», — додав міністр.

Наявність вакцин від COVID-19

В Україні наразі доступні три вакцини: AstraZeneca, CoronaVac від Sinovac, Comirnaty від Pfizer. Кожна з цих вакцин ефективно запобігає тяжкому перебігу хвороби й рятує життя, але вони працюють лише тоді, коли потрапляють до вашого організму. МОЗ рекомендує записуватися на щеплення вже сьогодні, щоб вберегти своє життя і здоров’я, а також — людей поруч.

У зоні найвищого ризику тяжкого перебігу та смерті від COVID-19 особи віком старше 60 років, люди із супутніми захворюваннями, як-от: цукровий діабет, серцево-судинні, онкологічні хвороби, та ті, хто щоденно контактує з великою кількістю людей, наприклад медики, освітяни, соцпрацівники, працівники державних органів.

Усього з початку кампанії з вакцинації проведено 11 456 848  щеплень. Кожен 5-й дорослий в Україні вже вакцинувався принаймні однією дозою (вакциновано 6 304 016 осіб, з них отримали першу дозу — 6 304 014 осіб, завершили вакцинацію (отримали дві дози) — 5 152 834 особи (із них 2 особи отримали першу дозу за кордоном).

 

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua, kmu.gov.ua

Фото – kmu.gov.ua