З 1 жовтня пацієнтам з розладами психіки можна буде виписувати безоплатні ліки

З 1 жовтня 2021 р. Національна служба здоров’я України (НСЗУ) розширює програму відшкодування лікарських засобів за програмою «Доступні ліки» новим напрямом. Це препарати для пацієнтів із розладами психіки та поведінки. Йдеться про такі захворювання, як епілепсія, шизофренія, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), депресія, афективні та невротичні розлади.

Ці ліки пацієнти із розладами психіки та поведінки зможуть з 1 жовтня отримати безоплатно або з невеликою доплатою в будь-якій аптеці, яка працює за відповідним договором з НСЗУ. Вартість таких препаратів аптеці відшкодує НСЗУ. Такий механізм відшкодування вже успішно працює понад два з половиною роки щодо ліків для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та цукровим діабетом ІІ типу.

Як отримати препарати

Щоб отримувати препарати за програмою «Доступні ліки», необхідний електронний рецепт.

Електронний рецепт для пацієнтів із епілепсією, невротичними розладами зможе виписати невролог або психіатр, в тому числі і дитячі лікарі за цими спеціальностями.

Електронний рецепт для пацієнтів із психічними розладами виписуватиме виключно психіатр, у тому числі й дитячий.

Сімейні лікарі електронні рецепти за напрямами «Розлади психіки та поведінки» та «Хвороби нервової системи» не виписують.

Що треба знати пацієнтам

Щоб з 1 жовтня мати змогу користуватися програмою «Доступні ліки», пацієнтам із розладами психіки та поведінки потрібно найближчим часом відвідати свого лікуючого лікаря — невролога чи психіатра. Це необхідно, щоб лікар створив індивідуальний план лікування і вніс його в електронну систему охорони здоров’я.

Якщо пацієнт не має лікуючого лікаря, потрібно його обрати в будь-якому медичному закладі, який має договір з НСЗУ за напрямом амбулаторної допомоги, та відповідного фахівця. Щоб потрапити на первинну консультацію до невролога для встановлення діагнозу та складання індивідуального плану лікування безоплатно, потрібно електронне направлення. Його зможе виписати сімейний лікар.

Для звернення до психіатра електронне направлення не потрібно.

В індивідуальному плані невролог або психіатр фіксує встановлений діагноз та призначення відповідних ліків. Надалі на основі індивідуального плану лікування буде формуватися електронний рецепт. З електронним рецептом пацієнт обирає будь-яку аптеку в будь-якому регіоні країни, яка має договір з НСЗУ за таким напрямком реімбурсації.