На Рівненщині проведуть невідкладний «нульовий» тур вакцинації від поліомієліту

У Рівненській обл. відбулося позачергове засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Рівненської обл., де розглянуто питання про випадок захворювання на поліомієліт у Рівненському районі та заходи з недопущення поширення захворювання на території регіону. Комісія проведена під головуванням очільника обласної державної адміністрації Віталія Коваля, керівництва ДУ «Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України», начальника Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення облдержадміністрації Олега Вівсянника.

Надзвичайна ситуація біологічного характеру обласного масштабу

Відповідно до прийнятих рішень вказана ситуація класифікована як надзвичайна ситуація біологічного характеру обласного масштабу. Також прийнято рішення про призначення головного державного санітарного лікаря області Романа Валерійовича Сафонова керівником робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та утворено штаб з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

Заходи, які заплановано

Впродовж 14 днів — з 11 по 22 жовтня в області відбудеться невідкладний «нульовий» тур вакцинації з використанням вакцини ІПВ на території області, де зафіксовано випадок (Rapid response vaccination (Round Zero)), для дітей віком до 5 років включно незалежно від раніше проведеної вакцинації. Наступні три раунди триватимуть впродовж 90 днів та охоплюватимуть усе населення області цієї вікової групи.

Про це оголошено після позачергового засідання Обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Рівненської облдержадміністрації.

«Рівень імунізації дітей від поліомієліту є недостатнім. Лише 53% малюків віком до року отримали планові щеплення в 2021 р. Враховуючи випадок захворювання на поліомієліт, тепер маємо здійснити додатковий тур і вакцинувати всіх дітей регіону, аби захистити їх від інфікування. До того ж маємо результати від ВООЗ, які ідентифікують це як спалах, і вірус має зв’язок з вірусами афгансько-пакистанського походження, які зараз циркулюють у Таджикистані», — заявив заступник міністра охорони здоров’я — головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій також прийняла рішення про те, що невакцинованих дітей не будуть допускати до навчання. Для таких дітей буде забезпечено інші форми навчання.

Рівень охоплення щепленням

Рівень охоплення щепленням від поліомієліту (дітей віком до 1 року, поліо-3) в 2021 р. є недостатнім, за 8 міс 2021 р. — 53,0 %. За таких темпів до кінця року без вжиття додаткових заходів досягти потрібного для колективного імунітету показника в 95% не вдасться.

Низькі рівні в наступних областях України: в Херсонській — 40,7%, Івано-Франківській — 42,2%, Закарпатській — 43,1%, Запорізькій — 46,2%, Харківській — 46,5%, в Одеській та Київській областях — 47,5%, у Чернівецькій та Львівській — по 48,5%, у Рівненській — 48,9%.

В Україні є достатня кількість ефективних вакцин, які закуплені за кошти державного бюджету.

Про поліомієліт

Поліомієліт — це гостре інфекційне захворювання. Поліовірус поширюється від людини до людини через кал та слину, найчастіше — через брудні руки, інфіковану їжу та воду.

Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована дитина і дорослий. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти віком до 5 років. Тому перше щеплення діти отримують у перші місяці життя.

Нагадаємо, що в Україні зафіксували та підтвердили випадок паралічу, який виявлений у 1,5-річної дитини з Рівненської обл. Хвороба викликана дериватом вакцинного штаму поліовірусів 2-го типу (Sabin 2). Батьки свідомо відмовилися від щеплень, передбачених медичними стандартами, через релігійні переконання.

 

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua