Особливості вакцин від COVID-19: CoronaVac

Одна з вакцин проти COVID-19, які використовує Україна, — CoronaVac від Sinovac Biotech. Це інактивована вакцина, яку розробила китайська біофармацевтична компанія Sinovac Biotech.

Вакцина схвалена ВООЗ для екстреного використання. Застосовується у 40 країнах, таких як Китай, Туреччина, Аргентина, Бразилія, Мексика, Індонезія, Казахстан, Вірменія, Грузія тощо.

Ефективність вакцини

  • Згідно з результатами чилійського дослідження, проведеного в лютому–квітні 2021 р., опублікованими в журналі «The New England Journal of Medicine», ефективність Coronavac/Sinovac становить 65,9% у запобіганні захворюванню на COVID-19 (штами «альфа» та «гамма»), 87,5% у попередженні госпіталізації та 86,3%  у запобіганні смерті від ковіду.
  • Вакцина також довела свою ефективність у запобіганні госпіталізації та смерті внаслідок захворювання, викликаного штамом «дельта». Дослідження серед мешканців Китаю віком 18–59 років, які здійснював центр контролю та профілактики захворювань у Гуанчжоу в травні 2021 р. під час спалаху захворюваності на штам «дельта», виявили, що дві дози вакцини мали ефективність у 59% проти симптоматичного захворювання на COVID-19, 70,2% проти середньої форми тяжкості захворювання і 100% проти тяжких випадків.
  • Дослідження серед 43,8 тис. осіб літнього віку (від 70 років) у штаті Сан-Паулу, Бразилія, з січня по квітень 2021 р., результати якого опубліковані в авторитетному британському медичному журналі «The BMJ», показали, що ефективність вакцини Coronavac/Sinovac проти симптоматичної хвороби, викликаної штамом «гамма», для людей цієї вікової групи становила 46,8%, ефективність у запобіганні госпіталізації — 55,5%, проти смерті — 61,2%. При цьому для вікової групи 70–74 роки ефективність проти симптоматичної хвороби становила — 59%, проти госпіталізації — 77,6%, а проти смерті — 83,9%. Чим старші були піддослідні, тим нижчою була ефективність вакцини.

Як працює

Вакцина CoronaVac — це інактивована вакцина, вона містить у своєму складі неактивний, «вбитий» вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет.

Технології вироблення інактивованих вакцин вже майже 70 років. Першу вакцину за цією технологією розробили ще 1955 р. Це була вакцина від поліомієліту.

Склад вакцини

Діюча речовина: інактивований вірус SARS-CoV-2. Допоміжні речовини: гідроокис алюмінію — пришвидшує та підсилює дію активного компонента; гідрофосфат натрію 12-водний та гідрофосфат натрію моногідрат — буферні речовини, що стабілізують вакцину, щоб її кислотний рівень збігався з рівнем нашого тіла; натрію хлорид  — є розчинником і коригує сольовий баланс вакцин.

Інтервал 

Інтервал між введеннями вакцини 14–28 днів. Для повної вакцинації необхідні 2 дози.

Про виробника 

  • Sinovac Biotech — це китайська біофармацевтична компанія, яка вже 22 роки розробляє та виробляє вакцини, які захищають від інфекційних захворювань.
  • За час існування, компанія захистила мільйони людей. Щороку вони виробляють до 500 млн вакцин. Наприклад, проти ентеровірусу, універсального пандемічного грипу, японського енцефаліту і сказу в людей.
  • Саме компанія Sinovac розробила й вивела на ринок вакцини проти гепатиту А та В, вірусів грипу, паротиту. Вакцина проти гепатиту А є прекваліфікованою Всесвітньою організацією охорони здоров’я.
  • Вакцини виробництва Sinovac схвалені в 40 країнах світу.

CoronaVac в Україні

На початок жовтня понад 2 млн українців щепилися вакциною CoronaVac. Наразі країна має близько 6 млн доз цієї вакцини. Вона доступна у центрах масової вакцинації, пунктах щеплень, нею вакцинують мобільні бригади.

Переваги

Щеплення вакциною CoronaVac дозволяє подорожувати до 50 країн світу, зокрема до Австрії, Іспанії, Греції, Фінляндії, Швеції, Нідерландів тощо, за даними онлайн-видання про візові вимоги різних країн VisaGuide.World станом на кінець вересня.

Читайте також про особливості вакцини від COVID-19 AstraZeneca

 

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua