COVID-19: коли варто призначити комп’ютерну томографію

Комп’ютерна томографія (КТ) — метод рентгенівського сканування, при якому пучок рентгенівського променя проходить через тканини людського тіла в різних напрямках. Фактично КТ дає змогу визначити стан будь-якого органу людини. У випадку із коронавірусною хворобою COVID-19 йдеться про КТ органів грудної клітки.

Цей метод діагностики став ще більш популярним серед українців з початку пандемії. Проте ефективність його застосування для хворих на COVID-19 є сумнівною. У першу чергу, тому що відсутність змін на КТ не означає відсутність захворювання.

Коли варто призначати КТ? 

  • При неможливості забезпечити ПЛР-діагностику коронавірусної хвороби COVID-19.
  • При наявності таких симптомів, як дихальна недостатність чи існування супутніх захворювань.
  • У випадку негативного ПЛР-тесту у пацієнтів із вираженими ознаками захворювання при їх тяжкому загальному стані.

Позитивний тест на коронавірусну хворобу COVID-19 за умови задовільного стану пацієнта не є підставою для призначення КТ.

У питанні направлення на КТ лікарі мають спиратися на загальний стан пацієнта, наявність дихальної недостатності, показник сатурації (насиченості крові киснем), температуру тіла.

Якщо існує підозра на інфікування COVID-19, то спочатку лікар має направити пацієнта на тестування. Якщо провести його неможливо, а стан хворого погіршується, тоді призначають КТ органів грудної клітки.

Фахова спільнота не рекомендує використовувати КТ як масовий метод для всіх, хто має ознаки коронавірусної хвороби.

Водночас спеціалісти радять послуговуватися методом ультразвукової діагностики для відслідковування захворювання. Його перевага в тому, що він не дає додаткової дози опромінення, як у випадку із КТ.

Повторення КТ пацієнтам із тяжким та середнім перебігом захворювання рекомендують робити на 21-й день з початку захворювання та через півроку. Проте кожен випадок індивідуальний, тому рішення має приймати лікар.