Вплив інформаційного середовища на ментальне здоров’я та благополуччя

 

Постійна інформаційна напруга спричиняє порушення психологічного благополуччя, безсоння, підвищений артеріальний тиск, пригнічений стан, депресивні та тривожні розлади. Про це повідомляють у МОЗ України та закликають дотримуватися правил інформаційної гігієни.

Правила інформаційної гігієни

Лише довірені джерела.

Через схильність беззаперечно довіряти рідним і друзям ми часто послаблюємо критичне мислення й можемо ставати жертвами дезінформації. Не втрачайте пильності тільки тому, що новина надійшла від друга. Намагайтеся перевіряти першоджерела.

Будьте критичними до новин, які швидко розлітаються.

Дезінформація поширюється значно швидше, ніж правда, й охоплює більшу аудиторію. Це не означає, що швидко поширювана новина є дезінформацією лише тому, що вона стрімко розповсюджується, проте це, безумовно, привід двічі подумати, перш ніж ділитися нею та беззаперечно повірити.

Зважайте на стилістику, написання новини.

Гучні заголовки і слова, які викликають сильні емоції (такі як гнів та тривога), допомагають новинам поширюватися швидше і краще, ніж поміркований, нейтральний текст. У повідомленнях, що містять дезінформацію, часто використовуються саме такі слова, які можуть змінювати ваші емоції. Не варто емоційно сприймати та реагувати на інформаційні події.

Утримайтеся від поширення інформації, якщо прочитали тільки заголовок.

Одного прочитання хибного твердження достатньо, щоб пізніше сприйняти його як правдиве (ефект ілюзії правди). Старайтеся вивчити новину чи подію, що вас зацікавила, з різних джерел. Поширюйте лише достовірну та доведену інформацію. Варто пам’ятати: ми не можемо повністю відгородитися від негативних новин чи спотвореної інформації, однак попередити медіанасильство можна, споживаючи достовірну, доказову та реальну інформацію.

Що таке медіанасильство

Медіанасильство — це візуальне зображення агресивних дій з боку однієї людини (або схожого на неї персонажа) щодо іншої. З основних можливих наслідків впливу медіа, кіно та відеоігор — підвищення рівня агресії, тривожності, страху за власне життя, нормалізація насильства.

Що відчувають люди, які зазнають медіанасильства

Інтенсивні інформаційні потоки можуть спричиняти стрес та підвищення рівня тривожності. Психологи навіть виділяють окремий його вид — інформаційний, джерелом розвитку якого є зовнішні повідомлення.

Серед основних ознак того, що ви перебуваєте в стані інформаційного стресу, можуть бути:

  • головний біль,
  • невмотивована агресія,
  • втрата зосередженості,
  • занепад загальних сил,
  • постійна потреба слідкувати за інформаційними подіями,
  • страх перед майбутнім,
  • невпевненість у собі,
  • роздратування.

Тож дбайте про своє психічне здоров’я, бо це важливий аспект життя, який впливає на самопочуття в цілому.