«Більше всього, що буде. Але невідомо, чи бустерне, чи повторно подвійне вакцинування. Це питання для розгляду. Але ми поки що не в тому рівні охоплення щепленнями дорослого населення, щоб говорити вже про запровадження бустерної або повторної вакцинації», – сказав він.
Ефективність вакцини проти коронавірусної інфекції від компаній Pfizer/BioNTech може знизитися майже вдвічі через шість місяців, пише Reuters з посиланням на дослідження вчених у журналі The Lancet.
Науковці з’ясували, що ефективність COVID-вакцини Pfizer/BioNTech через півроку після другого щеплення знизилася з 88% до 47%.
Дослідники з Pfizer і Kaiser Permanente вивчили електронні медичні картки приблизно 3,4 млн осіб, які були членами Kaiser Permanente Southern California в період з грудня 2020 року (коли вакцина вперше стала доступною) до серпня 2021 року.
Повідомляється, що ефективність вакцини проти варіанту «Дельта» становила 93% через місяць після введення другої дози, а через чотири місяці – знижується до 53%. Проти інших штамів коронавірусу ефективність препарату зменшилася з 97% до 67% через чотири-п’ять місяців.
«Наш варіантно-специфічний аналіз показує, що вакцина (Pfizer /BioNTech) ефективна проти всіх наявних варіантів, що викликають занепокоєння, включаючи штам «Дельта», – пояснив старший віцепрезидент і головний медичний директор Pfizer Vacines Луїс Джодар.
Вчені зазначили, що вакцина зберігає ефективність у 90% в запобіганні госпіталізації та смерті протягом щонайменше шести місяців, навіть проти «Дельта»-варіанту.
Керівник дослідження з відділу досліджень і оцінки Kaiser Permanente Південної Каліфорнії Сара Тартоф сказала, що «Дельта» не є варіантом, який повністю ухиляється від захисту вакцини.
Вчені доповнили, що зменшення ефективності COVID-вакцини з часом може бути пов’язане з ослабленням імунітету, а не з «Дельта»-штамом.