Деякі особливості створення медичних висновків про тимчасову непрацездатність

Медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН) може сформувати лікуючий лікар. Водночас можливість створення МВТН у фельдшерів чи медичних сестер відсутня. Про це, пояснюючи окремі положення реформи е-лікарняних, повідомила заступник міністра з питань цифрового розвитку Марія Карчевич.

За її словами, саме МВТН є одним із найважливіших документів, який потрібен для оформлення електронного лікарняного, щоправда, лише цим він не обмежується. Тому що медичний висновок використовується не лише для отримання страхових виплат.

Коментар Марії Карчевич

«Медичний висновок про тимчасову непрацездатність — це електронний  документ в електронній медичній картці пацієнта, який засвідчує те, що людина є непрацездатною з медичної точки зору. Цей документ, крім формування е-лікарняного, може використовуватися у суді  як підтвердження факту отримання тілесних ушкоджень чи за місцем навчанням, коли потрібно підтвердити факт тимчасової відсутності на заняттях», —  підкреслила заступник міністра.

Окрім того, М. Карчевич відповіла на деякі запитання лікарів, які викликають у них занепокоєння. Зокрема, як створити МВТН у стаціонарі чи сформувати медичний висновок для пацієнта, який потрапив до лікарні без свідомості.

У першому випадку — якщо пацієнт поступив на стаціонарне лікування,  лікуючий лікар при госпіталізації має зафіксувати стан людини і на підставі цього сформувати МВТН. При виписці пацієнта на підставі медичного запису про виписку лікуючий лікар може також створити МВТН з метою уточнення строку завершення періоду непрацездатності або ж для продовження випадку тимчасової непрацездатності для амбулаторного доліковування (на строк не більше 3 днів після виписки).

У другому випадку — якщо пацієнт потрапив до лікарні без свідомості і його неможливо ідентифікувати, лікар реєструє його (у Реєстрі пацієнтів в електронній системі охорони здоров’я) як неідентифіковану особу. Для такого пацієнта формується медичний висновок про тимчасову непрацездатність на підставі медичних записів про неідентифікованого пацієнта. Після того як людина прийде до тями, лікар його ідентифікує, поєднує запис із попереднім (неідентифікованої особи) та формує новий медичний висновок на підставі цього медичного запису.

Дізнатися більше про механізм формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність можна в наказі МОЗ від 1 червня 2021 р. № 1066 (зі змінами) «Деякі питання формування медичних висновків та проведення їхньої перевірки».

Станом на сьогодні лікарі сформували понад 2,7 млн медичних висновків про тимчасову непрацездатність.