«Чистий мозок» — дайджест спростувань медичних міфів №14

МІФ №1: Співачку Селін Діон паралізувало внаслідок вакцинації від COVID-19

У соціальних мережах поширюють інформацію про те, що співачку Селін Діон нібито паралізувало через вакцинацію від COVID-19. Насправді немає жодних доказів того, що Селін Діон виявилася паралізованою внаслідок вакцинації.

ФАКТ: Селін Діон скасувала декілька концертів через постійні сильні м’язові спазми. Вони були спричинені особливостями сцени, де останнім часом виступала співачка, а не вакциною від COVID-19.

Більше інформації тут: ​​https://bit.ly/3pi9869

МІФ №2: Законопроєкт №4142 виводить у відкритий доступ усі медичні дані про людину

У соціальних мережах поширюється чергова дезінформація щодо законопроєкту №4142 «Про систему громадського здоров’я». Стверджується, що в Україні планується запровадження єдиної електронної системи обліку результатів обов’язкових медичних оглядів: відтепер «всі візити до лікаря, аналізи та дані про стан здоров’я будуть у загальному доступі», – заявляють автори таких дописів. У відео стверджується, що після ухвалення законопроєкту приватні дані будь-якого українця, який звертається до лікаря, нібито «збиратимуться, зберігатимуться, використовуватимуться урядом у своїх цілях».

ФАКТ: Жодного повсюдного проведення медичних оглядів в Україні з подальшим «виведенням інтимних даних українців у відкритий доступ» не буде. Автор фейку спотворив написане у законопроєкті №4142 «Про систему громадського здоров’я», проти якого так активно виступають антивакцинатори. У тексті документа немає положень про створення «відкритих електронних баз» із медичними даними, а дезінформація на цю тему базується на статті 44 проєкту. Розділ присвячений обов’язковим медоглядам серед працівників окремих професій. Йдеться про звичайні санітарні книжки, які поступово переводять в електронний формат.

Більше інформації тут: https://bit.ly/3qhTwP0

МІФ №3: «Омікрон» вражає переважно вакцинованих людей

У мережі поширюється інформація про те, що новий штам коронавірусу «Омікрон» вражає переважно вакцинованих людей. Про це нібито заявили у Центрі з контролю та профілактики захворювань США (CDC).

ФАКТ: ​​У повідомленні CDC не йдеться про те, що штам «Омікрон» вражає переважно повністю вакцинованих людей. Вакцини, як і раніше, мають вирішальне значення для зниження ризику розвитку тяжкого захворювання та смертності від COVID-19, зокрема й проти домінуючого варіанта «Дельта».

Більше про цей міф тут:https://bit.ly/3FhmBRb

МІФ №4: У супермаркетах Німеччини щеплених і нещеплених розділяють металевою огорожею

У соціальних мережах поширюють фотографію, яка нібито свідчить про те, що у супермаркеті в Німеччині вакцинованих і невакцинованих людей розділили металевою огорожею. Схожу картину можна також побачити у Швейцарії та Латвії, стверджують користувачі, а в Україні невдовзі «буде те ж саме».

​​ФАКТ: Світлина, про яку йдеться, була зроблена в одному з торгових центрів Румунії. Металеву огорожу поставили для того, щоб розділити вхід до супермаркету та вхід до інших магазинів торгового центру. Для доступу до торгових центрів Румунії з жовтня необхідно мати «зелений сертифікат» про вакцинацію або негативний результат тесту на SARS-CoV-2. Виняток становлять заклади повсякденного попиту, такі як супермаркети та аптеки.

Більше у спростуванні: https://bit.ly/3Fkz1ri

МІФ №5: У Німеччині фермери протестують проти паспортів вакцинації та уряду

У соціальних мережах розповсюджують відео німецьких протестів «проти паспортів вакцинації COVID-19» з використанням тисяч тракторів та комбайнів. «В’їзди до Берліна та з Берліна заблоковано тракторами і великою сільськогосподарською технікою (очевидці повідомляють про понад 10 000 тракторів)», – пишуть користувачі соцмереж. У 35-секундному ролику можна побачити нічне місто і затори на дорогах, що утворилися від скупчення габаритного транспорту, схожого на трактори.

ФАКТ: Відео протестів було знято у листопаді 2019 року, ще до початку пандемії коронавірусу. Тоді близько 10 000 фермерів з використанням сільськогосподарської техніки провели демонстрацію біля Бранденбурзьких воріт у Берліні, виступаючи за «право голосу у сільськогосподарській політиці».

Більше у спростуванні: ​​https://bit.ly/3yUt8io