Один місяць війни в Україні спричинив переміщення 4,3 мільйона дітей,

НЬЮ-ЙОРК/ЖЕНЕВА/КИЇВ, 24 березня 2022 року. Один місяць війни в Україні спричинив переміщення 4,3 мільйона дітей, що складає понад половину дитячого населення країни (7,5 мільйона). В ці дані входить більше ніж 1,8 мільйона дітей, які переїхали в сусідні країни як біженці, і 2,5 мільйона тих, хто зараз є внутрішньо переміщеними особами всередині України.

«Війна призвела до одного з найстрімкіших та наймасштабніших переміщень дітей із часів Другої світової війни, – зазначила виконавча директорка ЮНІСЕФ Кетрін Рассел. – Це похмура віха, яка може мати довгострокові наслідки для наступних поколінь. Безпека дітей, їхній добробут та доступ до основних послуг – все це під загрозою через жахливе насильство, яке не припиняється».

За даними Управління Верховного комісара ООН по правах людини, в Україні від початку війни 24 лютого загинуло як найменше 81 дитина і 108 дітей отримали поранення. Проте ці цифри відображають тільки ті випадки, які ООН змогла підтвердити, тож справжня кількість загиблих, ймовірно, набагато вища.

Окрім цього, війна мала руйнівні наслідки для цивільної інфраструктури та доступу до основних послуг.

Наприклад, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) повідомила про 52 напади на медичні установи по всій країні за останні чотири тижні. Орієнтовно 1,4 мільйона людей нині не мають доступу до безпечної води, а 4,6 мільйона людей мають обмежений доступ до водопостачання або перебувають під загрозою його відключення. Понад 450 000 дітей віком від 6 до 23 місяців потребують додаткового харчування.

ЮНІСЕФ вже відзначає зниження охоплення плановою та дитячою імунізацією, зокрема проти кору та поліомієліту. Це може невдовзі призвести до спалахів захворювань, яким запобігають вакцини, особливо в перенаселених місцях, де люди шукають захисту від насильства.

«Лише за кілька тижнів війна спустошила життя дітей України, – сказала пані Рассел. – Діти терміново потребують миру та захисту. Їм необхідні їхні права. ЮНІСЕФ продовжує закликати до негайного припинення вогню та захисту дітей від небезпеки. Критична інфраструктура, від якої залежать діти, зокрема лікарні, школи та будівлі, які служать укриттям для цивільних осіб, ніколи не повинна зазнавати нападів».

ЮНІСЕФ та його партнери працюють для забезпечення гуманітарною допомогою дітей в Україні та сусідніх країнах.

В Україні ЮНІСЕФ доставив медикаменти до 49 лікарень у 9 областях, в тому числі в Київську, Харківську, Дніпропетровську та Львівську, покращивши цим доступ до медичного обслуговування для 400 000 матерів, новонароджених та дітей. ЮНІСЕФ продовжує роздавати воду та предмети гігієни в громадах, які перебувають в оточенні. Крім того, ЮНІСЕФ збільшує кількість мобільних команд із захисту дітей із 22 до 50, і доставив 63 вантажівки із гуманітарною допомогою для задоволення потреб понад 2,2 мільйона людей. Найближчими тижнями ЮНІСЕФ розпочне здійснювати виплати грошової допомоги найбільш уразливим сім’ям та створить у ключових місцях країни простори, дружні до дітей.

Для захисту та підтримки мільйонів дітей та сімей, які виїхали з України, ЮНІСЕФ та Агентство ООН у справах біженців у партнерстві з урядами та організаціями громадянського суспільства створили «Блакитні точки» – безпечні місця для зупинки дітей та жінок під час переміщення. У «Блакитних точках» сім’ям надається ключова інформація, там також допомагають ідентифікувати дітей без супроводу чи розділених із батьками й забезпечити їхній захист. Окрім того, вони служать центром надання основних послуг. «Блакитні точки» вже діють в країнах, які приймають українських дітей і жінок, і найближчими днями їхню кількість буде збільшено, зокрема у Польщі їх буде 20.

Попри посилені зусилля для отримання безпечного, швидкого та безперешкодного гуманітарного доступу, він залишається сильно ускладнено у найбільш постраждалих районах країни.