Біль у горлі

Біль у горлі — поширений симптом в таку погоду, як зараз. Зазвичай це пов’язано з бактеріальною або вірусною інфекцією. Один із методів, який ми знаємо з дитинства, — полоскати горло розчинами солі, соди, фурациліну тощо.
????Що з цим не так?
Біль у горлі виникає є наслідком захисної дії організму людини на збудника. Коли бактерія або вірус потрапляють у ротову порожнину та в клітини зокрема, запускається каскад реакцій імунної системи. У місце зараження прямують захисні клітини (лімфоцити, моноцити та інші), а інфіковані клітини передають сигнал організму, що час боротися зі збудником. Так розвивається запалення. І це цілком нормальна реакція організму.
У цей час промивати горло різними розчинами може бути навіть небезпечним. Сольовий розчин, наприклад, витягує з клітин воду. Клітини стають ще більш вразливими до бактерій. А розчин соди порушує кислотно-лужний баланс середовища, що теж може мати неприємні наслідки.
???? І окремо про фурацилін (інша назва — нітро-фуразон). Речовина дійсно має протимікробні властивості. Проте для того, щоб ефективна концентрація фурациліну потрапила в тканини, його потрібно ну дуже багато. А поверхневе полоскання горла може призвести лише до антибіотикорезистентності.
Довгий час препарат використовували локально при опіках та ранах для знезараження та швидшого загоєння. Проте ще 20 років тому дослідження на тваринах показали, що нітро-фуразон має канцерогенний та мутагенний вплив. У США його використання, наприклад, заборонено.
???? То що робити, коли болить горло?
Передусім йти до сімейного лікаря або лікарки, які зможуть виявити причини запалення. Полегшити симптом допоможе також горнятко теплої води або перевірені знеболювальні, якщо це порадив ваш сімейний лікар.
????Ілюстрація INSCIENCE