Міністерство охорони здоров’я майже на 94% виконало заходи для реалізації Національної стратегії зі створення безбарʼєрного простору в Україні, що були заплановані на 2023 рік.
Національна стратегія визначає рух з розвитку за 6 напрямами безбар’єрності:
1. Фізична безбар’єрність означає, що усі обʼєкти фізичного оточення доступні для всіх людей незалежно від віку, стану здоров’я, інвалідності, майнового стану тощо.
МОЗ розробило проєктну документацію щодо забезпечення доступу до приміщень об’єктів медичної інфраструктури людей з інвалідністю та інших маломобільних груп. Було переглянуто також специфікації та умови закупівлі медичних послуг у частині забезпеченості належним обладнанням та медичними меблями з урахуванням перебування в медичних закладах людей з інвалідністю.
2. Інформаційна безбар’єрність — люди незалежно від їхніх функціональних порушень мають доступ до інформації в різних форматах.
На виконання робіт з інформаційної безбар’єрності Міністерство внутрішніх справ та Міністерство охорони здоров’я України об’єднали зусилля та запустили пілотний проєкт із неголосового виклику бригади екстреної допомоги. Це означає, що допомогу можна викликати, надіславши смс чи зробивши відеовиклик на номер 112. Єдина лінія екстреної допомоги по суті обʼєднує в собі всі служби (101, 102, 103, 104) — це допоможе ефективніше надавати допомогу людям.
3. Цифрова безбар’єрність визначає, що усі суспільні групи мають доступ до швидкісного інтернету та публічної інформації. В межах виконання заходів з цифрової безбар’єрності забезпечено:
-
під’єднання до швидкісного інтернету закладів охорони здоров’я;
-
документування реабілітаційного процесу на основі МКФ з обліком і контролем в електронній системі охорони здоров’я;
-
рамку цифрової компетенції для медичних працівників;
-
електронні рецепти на всі рецептурні препарати, з можливістю виписувати їх дистанційно;
-
телемедичні рішення під час надання медичної допомоги;
-
функціонування електронної системи управління запасами лікарських засобів та медичних виробів e-Stock.
4. Суспільна та громадянська безбар’єрність дозволяє забезпечувати доступність всіх послуг та рівні можливості участі всіх людей. Це залученість у життя громад і держави, рівний доступ до суспільно-політичного та культурного життя.
Для забезпечення суспільної на громадянської безбар’єрності Міністерством охорони здоровʼя здійснено:
- організовано та проведено навчання медичних працівників з використання МКФ;
- організовано та проведено навчання фахівців первинної ланки для збільшення доступності послуг з охорони здоров’я;
- збільшено кількість мобільних дисциплінарних команд з надання психіатричної допомоги та відкрито психіатричні відділення в багатопрофільних лікарнях;
- при проведенні інформаційних заходів для зміцнення здоров’я населення враховано підходи до гендерної чутливості, до сімей з дітьми та маломобільних груп;
- збільшено чисельність дітей з порушенням розвитку, яким надається послуга раннього втручання;
- спрощено доступ різних груп населення до вакцинації.
5. Освітня безбар’єрність — це створені рівні можливості та відкритий доступу до освіти.
Для забезпечення освітньої безбар’єрності МОЗ впроваджує в навчальних програмах ЗВО підходи, засновані на Міжнародній класифікації функціонування та доказовій реабілітації. Студентам забезпечено вільний доступ до безперервного розвитку.
Здійснюється системний моніторинг для забезпечення рівних можливостей та вільного доступу до освіти за медичними спеціальностями.
Розроблено інформаційні матеріали та проведено просвітницькі заходи для забезпечення доступності до основ медичних знань різних груп суспільства.
6. Економічна безбарʼєрність — всі громадяни незалежно від віку і статі мають рівні можливості для працевлаштування та отримання фінансових ресурсів для підприємництва.
В рамках реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні МОЗ впроваджує флагманський проєкт «Розвиток системи реабілітаційної допомоги». Крок за кроком проєкт втілюється в життя. У широкому розумінні він насамперед про допомогу людині усунути бар’єри для активного життя.
Національна стратегія зі створення безбарʼєрного простору в Україні на період до 2030 року розроблена за ініціативи першої леді Олени Зеленської.