Це оновлена версія вакцини «Comirnaty» від американської компанії «Pfizer», адаптована спеціально для захисту проти штаму «Омікрон» коронавірусу SARS-CoV-2. Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) доставив 254 тисячі доз вакцини для дітей від п’яти років і дорослих в Україну, далі вона буде розподілена між усіма областями. Поставка відбулася за підтримки Глобального альянсу з вакцин та імунізації (Gavi).
«Світова тенденція щодо COVID-19 свідчить, що вірус переходить до категорії сезонних захворювань, як грип. Щороку люди стикатимуться з коронавірусом, який продовжить мутувати. Омікрон-специфічна вакцина, яку доставив ЮНІСЕФ, адаптована спеціально для захисту проти штаму «Омікрон» коронавірусу SARS-CoV-2, який циркулює у країні. Раніше ця вакцина використовувалася для проведення бустерних щеплень, та після змін рекомендацій (наказ МОЗ від 29 лютого 2024 року №346) дозволена для первинного курсу. Тобто українці, які не мають щеплень проти COVID-19, не завершили первинну вакцинацію, чи пацієнти, яким лікар рекомендує додаткове “бустерне щеплення”, зможуть його зробити омікрон-специфічною вакциною. Вона буде доступна в усіх областях», — зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
З початку епідсезону в жовтні 2023 року на ГРВІ, грип та COVID-19 перехворіли понад 3,7 мільйона українців. За цей період зареєстровано 839 летальних випадків унаслідок ускладнень COVID-19. За перебігом захворювання штам «Омікрон» переважно протікає як звичайна респіраторна хвороба й не викликає тяжкої кисневої залежності. Однак залишається небезпечним для груп ризику: людей з патологіями, хронічними захворюваннями та ослабленим імунітетом, старших за 60 років. Тому людям з групи ризику рекомендована вакцинація. Вона безоплатна, зробити щеплення можна у сімейного лікаря або у пункті щеплення на базі лікарні.
«Вакцинація може захистити від важкого перебігу COVID-19 та ускладнень. У цій партії є вакцини для дітей віком від 5 до 11 років і для дорослих та підлітків від 12 років. Вакцини вже в Україні. Тому, будь ласка, перевірте, чи отримали ви, ваші діти і старші родичі необхідні дози, і скористайтеся можливістю захистити своє здоров’я», — наголосила заступниця голови Представництва ЮНІСЕФ в Україні Віра Мендонса.
З 11 по 17 березня на ГРВІ, грип та COVID-19 захворіли 150 422 людини, з них 88 829 — діти. До лікарень країни через ускладнення COVID-19 госпіталізували 597 людей, зокрема 94 дитини. Зареєстровано 24 летальних випадки серед хворих, які мали позитивний результат тесту на COVID-19. Усі померлі не мали профілактичних щеплень проти COVID-19 протягом останніх 12 місяців.
Щеплення проти COVID-19 у 2024 році залишаються безоплатними для всіх українців. Вакцинуватися можна через запис у свого сімейного лікаря або в пункті щеплень у медзакладах. Після початку повномасштабної війни робота центрів масової вакцинації, які працювали в ТРЦ та інших пристосованих приміщеннях для масових щеплень, з безпекових міркувань, була зупинена. Мережа пунктів щеплень, які працюють в амбулаторіях, лікарнях, ЦПМСД — чинна. Інформацію про найближчі пункти вакцинації, їхні адреси та графік роботи можна дізнатись, зателефонувавши до контакт-центру МОЗ за номером 0 800 60 20 19.
В усіх областях доступна омікрон-специфічна вакцина проти COVID-19. Раніше ця вакцина була схвалена лише для проведення бустерних щеплень. Тепер українці, які не мають щеплень проти COVID-19, не завершили первинну вакцинацію, чи пацієнти, яким лікар рекомендує додаткове «бустерне щеплення», зможуть отримати щеплення омікрон-специфічною вакциною.