Хантавірусні інфекції — група зоонозних (переносяться тваринами й передаються людині) вірусних інфекцій, які спричиняють хантавіруси. Патогенні для людини хантавіруси викликають два основні типи захворювань — геморагічну гарячку з нирковим синдромом і хантавірусний легеневий синдром.
Від людини до людини хантавірус не передається. Натомість інфікуватися хантавірусом людина може, вдихнувши пил або дрібні частинки, які містять вірус. Такі частинки утворюються з сечі, фекалій чи слини інфікованих диких гризунів — наприклад, мишей чи полівок. Інші можливі способи зараження:
через шкіру або слизові оболонки, якщо вона пошкоджена і була в контакті з гризунами або предметами, забрудненими їхніми виділеннями;
через їжу, якщо вона була забруднена вірусом (аліментарний шлях).
В Україні протягом останнього десятиліття реєструвались поодинокі випадки геморагічної гарячки з нирковим синдромом.
Найнебезпечніші періоди для інфікування людей від гризунів — пізня весна, літо та осінь, коли люди активніше контактують з природою.
Симптоми інфікування хантавірусами:
лихоманка, головний біль, нудота;
біль у попереку, порушення сечовиділення;
у тяжких випадках — кровотечі та ниркова недостатність.
Чим небезпечні хантавірусні інфекції
Геморагічна гарячка з нирковим синдромом (ГГНС) починається з різкого підвищення температури, значної слабкості, болю в м’язах, головного болю, а згодом — порушення роботи нирок. Можливий геморагічний синдром (носові кровотечі, крововиливи у склеру, висипи на шкірі через пошкоджені капіляри). У важких випадках настає гостра ниркова недостатність. Людина може потрапити в реанімацію і потребувати гемодіалізу.
Хантавірусний легеневий синдром (ХЛС) починається як застуда або грип: з гарячки, кашлю, болю в тілі. Але за кілька днів стан різко погіршується — з’являється задишка, набряки легень, дихальна недостатність. Без своєчасного лікування хвороба може призвести до смерті.
Як уберегтися від хантавірусу та що робити за появи симптомів хантавірусної інфекції, читайте на інфографіці.