Навіть після найважчих випробувань можливо не просто вижити, а вирости.

Саме про це нагадує Національний день посттравматичного зростання, який сьогодні відзначають у США. Він покликаний привернути увагу до явища психологічного відновлення й особистісного розвитку, які можуть настати після пережитої травми.

В Україні сьогодні кожен живе в умовах стресу через щоденні повітряні тривоги, атаки ворога та переживання за захисників на фронті. Зовні ми часто залишаємося стійкими, проте війна і постійний потік травматичних подій, учасниками або свідками яких ми стаємо, підточує наше психічне здоровʼя, хоч ми можемо цього не помічати.

❗ Що таке ПТСР і як він проявляється

ПТСР — це психічний розлад, що може розвинутися після того, як людина пережила або стала свідком подій, які несли загрозу життю чи безпеці.

Основні симптоми:

???? яскраві спогади або нічні жахи;

???? уникання ситуацій чи людей, що нагадують про травму;

???? почуття відчуження, смутку або злості;

???? сильна реакція на звуки, запахи або дотики;

???? тривожні думки, що не зникають з часом.

???? Лікування ПТСР

За появи симптомів ПТСР звертайтеся по допомогу фахівця з психічного здоров’я. Якщо відчуваєте, що вам особливо важко — зверніться до психіатра.

Зазначимо, що діагноз ПТСР встановлює виключно психіатр.

???? Що таке посттравматичне зростання

Посттравматичне зростання (ПТЗ) — це процес, коли людина, пройшовши через травму, відкриває для себе нові сенси, зміцнює свої стосунки та розвивається особистісно.

???? Як ПТЗ змінює людину

Посттравматичне зростання (ПТЗ) на перших етапах не відрізняється від посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Обидва явища виникають як реакція на травму — подію чи серію подій, які руйнують звичну картину світу людини, її уявлення про себе і навколишню реальність.

ПТЗ починається з точки, де людина відчуває загрозу своїй базовій системі переконань. Коли ця система похитнута або зруйнована, виникає потреба знайти нові підстави для руху вперед — із новим, глибшим розумінням себе та життя. Після травми розгортається своєрідна внутрішня боротьба. І саме в цьому процесі людина формує оновлену систему переконань, яка дозволяє їй жити далі, попри те, що сталося. Часто під час цього шляху людина відчуває, що певною мірою трансформується.

Існує п’ять основних сфер, у яких може відбуватися ПТЗ:

???? Відчуття більшої особистої сили.

Людина, яка пройшла через складні обставини, починає вірити у свою здатність справлятися з труднощами — майже з будь-якими.

???? Цінування щоденного життя.

Травма здатна змінити ставлення до простих речей, підсилити вдячність за повсякденні моменти.

???? Поява нових можливостей.

Через травму людина може втратити доступ до чогось важливого, однак водночас відкриваються перспективи, яких раніше вона не помічала.

???? Зміни у взаєминах.

Стосунки стають глибшими, зростає рівень емпатії та співчуття до інших.

???? Духовні та екзистенційні зміни.

Людина починає ставити собі глибинні запитання: «Навіщо жити після того, що сталося?», «У чому сенс життя?», «Яке моє призначення?», «Що для мене справді цінне?»

З одного боку, посттравматичне зростання — це результат: зміни, які відбулися в людині після травми. З іншого — це постійний процес: спосіб взаємодії зі світом, внутрішнє налаштування, пошук сенсів. Це шлях, який триває щодня. Люди продовжують вчитися жити глибше, змістовніше, з цілеспрямованістю та усвідомленням.

Більше про посттравматичне зростання читайте у книзі «Трансформовані травмою» (https://tinyurl.com/ze6pzu7z) — це історії американських військових, ветеранів і їхніх близьких, що не тільки пережили травму, а й знайшли у ній силу змінити своє життя після важких втрат.