Простата — це залоза, розташована під сечовим міхуром чоловіків, яка виробляє рідину для захисту і живлення сперматозоїдів. Інша назва — передміхурова залоза. Цей невеликий (з волоський горіх і масою 30 г) орган відіграє важливу роль у репродуктивному здоров’ї чоловіка.
З віком ризик розвитку раку простати стрімко зростає. За даними Національного канцер-реєстру України, у 2023 році кількість зареєстрованих випадків цього захворювання становила 7544. У тому ж році через рак простати помер 2501 чоловік.
Причини виникнення раку простати:
Вік: якщо у віці 40–59 років ризик розвитку захворювання становить близько 2%, то після 60 років — вже 14%. Близько 60% випадків діагностують у чоловіків віком 65–74 роки, а 75% смертей — серед чоловіків, яким понад 75 років.
Сімейний анамнез: наявність у родині підвищує ризик удвічі.
Генетика: мутації BRCA — вищий шанс агресивного раку.
Харчування і профілактика:
Дослідження показали, що лікопін (міститься в томатах, кавуні, червоному перці) знижує ризик раку простати на 30%, якщо вживати продукти 14+ разів на місяць.
Тушковані томати з оливковою олією — найкраще джерело лікопіну.
Як виявити рак простати:
Пальцеве ректальне обстеження.
Аналіз крові на ПСА (простат-специфічний антиген).
Рання стадія може бути безсимптомною або зі слабкими проявами.
Можливі симптоми на ранніх стадіях:
Труднощі з початком сечовипускання;
Кров у сечі чи спермі;
Часте та нічне сечовипускання.
Ці симптоми можуть бути і при інших хворобах — не відкладайте візит до уролога.
Не всі випадки раку потребують негайного лікування.
За раку низького ризику (пухлина росте дуже повільно) може бути рекомендоване активне спостереження, також відоме як «пильне очікування». Такий підхід можливий, якщо ймовірність ускладнень від пухлини протягом життя оцінюється як низька.
Якщо ж рак потребує лікування, доступна ціла низка методів терапії, зокрема: операція, променева терапія, хіміо- та гормональна терапія, імунотерапія тощо.
Рак простати має високі шанси на успішне лікування — за умови своєчасного виявлення. Не відкладайте візит до лікаря, дбайте про своє здоров’я та ведіть активний спосіб життя.