Вся правда про алергію на цитрусові фрукти та шоколад

В період новорічних та Різдвяних свят ми всі не проти поласувати мандаринами та цукерками, а особливо діти.

Та чи безпечне споживання цих продуктів? Чому вони вважаються алергенами, які симптоми алергії  викликають і що при цьому потрібно робити.
Розпочнемо з цитрусових. В апельсинах, мандаринах, лаймах, грейфрутах та інших представників цитрусових містяться білки (напр., профілін), які іноді імунна система ідентифікує як чужорідні, шкідливі, тому починає атакувати їх – як насл

ідок алергічна реакція. Досить часто алергія на цитрусові є спадковою, тоді вона проявляється вже в ранньому віці, проте частіше вона виникає в дорослих. Щодо лимонної кислоти, яка міститься не лише в цитрусових, а й в багатьох інших продуктах, то дані про те чи може вона викликати алергію досить суперечливі, вчені схиляються до того, що скоріше за все можлива так звана непереносимість лимонної кислоти, яка проте, викликається лише у випадках вживання в їжу її у великій кількості, з якою організм не в змозі справитись.
Дефіцит вітаміну В5 (пантотенової кислоти, що міститься у значних кількостях у дріжджах, печінці великої рогатої худоби, яйцях, зелених частинах рослин, молоці, моркві, капусті, її також синтезує мікрофлора кишок.) пов’язаний з алергією на цитрусові, проте, поки що науці невідомо чи є це передвісником чи наслідком алергії.
Симптоми алергії на цитрусові варіюють від легких до смертельно небезпечних і включають:
• свербіж або набряк навколо рота, набряк і свербіж язика або губ;
• шкірні реакції (екзема, кропив’янка, набряк і почервоніння кінцівок або обличчя);

• шунково-кишкові симптоми (біль у животі, нудота, блювання, діарея);
• респіраторні симптоми (нежить або закладеність носа, кашель, чхання, хрипи, утруднене дихання);
• серцево-судинні симптоми (падіння артеріального тиску, запаморочення, непритомність).
Розвиваються симптоми через кілька хвилин після контакту з фруктами, але іноді можуть виникнути і за кілька годин. Симптоми можуть виникнути від вживання невеликої кількість цитрусових або фруктового соку, або просто від дотику до шкірки фрукта, вдихання з повітрям часточок плодів. Потенційно небезпечними є не тільки свіжі фрукти, але і ті продукти, які містять в собі екстракт, сік або ефірну олію цитрусових – це можуть бути напої, десерти, іноді навіть косметичні засоби.
Якщо у вас чи вашої дитини виникли симптоми анафілаксії, які включають нудоту, блювоту, слабкість або прискорений пульс, утруднене дихання, сплутаність свідомості і втрату свідомості, негайно зверніться до лікаря, так як це може бути небезпечно для життя!
Щодо методів діагностики – то щоб підтвердити наявність алергії на цитрусові потрібна шкірна алергопроба, при якій в організм вводять алерген в невеликій дозі і стежать за реакцією організму. Можна також провести аналіз крові на виявленя імуноглобулінів, які підтвердять присутність алергії.
Лікування включає в себе:
• відмову від цитрусових;
• антигістамінні препарати (в різних лікарських формах – сироп, таблетки, мазі, креми, очні чи назальні краплі, спреї);
• в тяжких випадках – гормональні препарати.

Тепер щодо шоколаду. Насправді сам шоколад безпосередньо рідко є причиною алергічної реакції. Як відомо, найбільш поширені харчові алергени, які складають 90 % харчової алергії, включають молоко, яйця, арахіс, лісові горіхи і пшеницю. Цілком можливо, що шоколад, що з’їла Ваша дитина може містити один або більше з цих інгредієнтів, навіть у слідових кількостях (коли, напр. шоколадні батончики без горіхів виробляються на тому ж конвеєрі, що і батончики з горіхами). Частіше в організмі виникає такий стан, як непереносимість шоколаду, що є реакцією шлунково-кишкового тракту на такі хімічні речовини, що містяться в шоколаді, як напр., соєвий лецитин, тирамін, фенілетиламін, теобромін, кофеїн, ароматизатори, емульгатори та. Інші. і не має відношення до імунної відповіді. Єдиним способом, щоб відрізнити істинну алергічну реакцію від непереносимості є алергопроби та визначення імуноглобулінів у крові.
Симптоми непереносимості шоколаду чи істинної алергії на нього такі ж як і на цитрусові, але тут слід додати, що, кофеїн, теобромін, фенілетиламін і тирамін, що містяться в шоколаді можуть викликати сильний головний біль. Тому шоколад є одним з продуктів, якого слід уникати людям, що страждають мігренями.
Щодо лікування, воно теж включає усунення алергену, антигістамінні препарати, при необхідності – гормональні препарати. Алергія на шоколад – це все ж не вирок до повної відмови від нього, зараз існує багато рецептів гіпоалергенного шоколаду, що виключають вміст вище описаних високоалергенних продуктів. Просто пам’ятайте, що все повинно бути в міру! Особливо якщо це стосується дітей!