УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Медична допомога особам віком 50+ у Програмі медичних гарантій

Медичні послуги за Програмою медичних гарантій (ПМГ) закуповуються відповідно до потреб пацієнтів. Про це запевняють в НСЗУ та наголошують, що в рамках ПМГ–2021 передбачено спеціальні послуги для осіб віком старше 50 років. Вони  можуть попередити проблеми зі здоров’ям, які з віком з’являються частіше, пройти щорічну комплексну діагностику — чек-ап, виявити на ранніх стадіях серйозні захворювання та вчасно почати лікування, а також контролювати перебіг хронічних захворювань.

Первинна медична допомога

За рекомендаціями фахівців Всесвітньої організації охорони здоров’я, особам віком старше 50 років необхідно контролювати основні показники свого здоров’я. Не забувати дотримуватися основних профілактичних заходів допоможе сімейний лікар або терапевт, з яким укладено декларацію. Зміни в системі охорони здоров’я дали пацієнтам насамперед можливість вибору свого сімейного лікаря, кращого медичного закладу та рівний доступ до лікування.

На сьогодні понад 12 млн осіб віком 50+ обрали свого лікаря та уклали з ним декларацію. Серед загальної кількості — близько 7,5 млн жінки та понад 4,7 — чоловіки.

Cаме сімейний лікар вчасно розпізнає загрозу для здоров’я пацієнта, зважаючи на чинники ризику та спадковість, допоможе виявити і контролювати хронічні захворювання, призначить профілактичні обстеження, своєчасно направить на консультацію до вузького спеціаліста чи проведення діагностичних інструментальних досліджень. Окрім того, за рецептом свого лікаря пацієнти мають можливість отримувати ліки від хронічних хвороб, зокрема від серцево-судинних захворювань, цукрового діабету ІІ типу та бронхіальної астми безоплатно або з незначною доплатою. Мова йде про Державну програму реімбурсації «Доступні ліки». Відколи ця програма перейшла в адміністрування НСЗУ, пацієнти отримують ліки виключно за електронним рецептом, що є більш зручним, адже рецепт на ліки пацієнт може отримати навіть не відвідуючи свого лікаря, а лише зателефонувавши йому. Програма «Доступні ліки» дозволяє пацієнту лікуватися без істотних витрат на ліки. А це є дуже важливим для осіб старшого віку. З початку року понад 1,5 млн пацієнтів віком 50+ скористалися перевагами програми реімбурсації.

Спеціалізована медична допомога

ПМГ чітко визначає перелік послуг, які надаються пацієнтам безоплатно на спеціалізованому рівні. Єдиною умовою для їх безоплатного отримання є направлення лікаря.

НСЗУ акцентує свою увагу на пріоритетних послугах ПМГ, зокрема, на лікуванні інсульту та інфаркту, а також обстеженнях для ранньої діагностики онкозахворювань.

За даними електронної системи охорони здоров’я, з 1 квітня понад 89 тис. пацієнтів віком 50–60 років зверталися до кардіолога й отримали безоплатну допомогу за ПМГ.

Що стосується онкологічних захворювань, то ми приділяємо особливу увагу ранньому їх виявленню. Адже лікування таких захворювань на ранніх стадіях дає пацієнту більше шансів на одужання. Тому в ПМГ передбачено 6 інструментальних досліджень для виявлення таких захворювань — мамографіягістероскопіяезофагогастродуоденоскопіяколоноскопіяцистоскопія та бронхоскопія. Лікар, зважаючи на вік пацієнта, чинники ризику, спадковість може направити його на таке дослідження. Для пацієнта воно також є безоплатним.

За даними електронної системи охорони здоров’я, з 1 квітня понад 47 тис. пацієнтів віком старше 50 років проведено 1 з 6 видів обстежень для ранньої діагностики раку. За це НСЗУ заплатила медичним закладам у період з 1 квітня понад 38,5 млн грн.  Зокрема, за період з 1 квітня 24,5 тис. жінок пройшли мамографію, а НСЗУ оплатила закладам понад 5,5 млрд грн. Понад 17 тис. осіб отримали таку медичну послугу, як гастроскопія, а НСЗУ перерахувала закладам понад 18 млн грн. Колоноскопію — обстеження кишечнику пройшли понад 4 тис. пацієнтів, за це виплачено понад 5,7 млн грн.

Отже, у рамках ПМГ передбачено весь спектр медичних послуг, які необхідні людям віком 50+, аби підтримувати своє здоров’я у належному стані.