УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Вчені виявили біомаркери для діагностики шизофренії на ранній стадії

Міжнародна команда науковців виявила білок, який можна використовувати в якості біомаркеру крові для діагностики шизофренії на ранньому етапі, повідомляє видання Inscience.Вчені виявили, що білок CRMP2 впливає на утворення нейронних зв’язків в головному мозку. У пацієнтів із шизофренією спостерігався дисбаланс між його активною і неактивною формами.

Група дослідників з Інституту медичних відкриттів Сенфорд Бернема, Університету Йокогами і Гарвардської медичної школи в Белмонте досліджували активність білка CRMP2, який бере участь в утворенні зв’язків між нейронами головного мозку. CRMP2 також експресується в лімфоцитах, а його рівень можна оцінити за аналізом крові. В аналізах пацієнтів із шизофренією рівень CRMP2 був вище, ніж у здорових людей. Автори також спостерігали структурні аномалії в дендритах нейронів, які потенційно можуть робити внесок у розвиток захворювання, бо дендрити грають найважливішу роль в передачі сигналів між клітинами мозку.

Попередні дослідження показували, що у більшості людей існує баланс між двома формами CRMP2: активної (нефосфорильованій) і неактивній (фосфорильованій). Тепер вчені продемонстрували, що рівень активної форми CRMP2 надзвичайно високий у пацієнтів із шизофренією, особливо у молодих людей. Цей дисбаланс між двома формами CRMP2 може пояснювати деякі порушення в нейронних зв’язках.

Співавтор дослідження Еван Снайдер пояснює, що рання діагностика шизофренії може бути складним завданням. Поєднання аналізу крові з психіатричними і нейроповедінковими обстеженнями можуть допомогти лікарям відрізнити шизофренію від інших станів зі схожими симптомами, наприклад,  маніакальною фазою біполярного розладу або інших розладів поведінки, особистості або мислення.

Зазначається, що дослідники планують докладніше вивчити молекулярну біологію захворювання, щоб зрозуміти, як регулюються стабільні рівні CRMP2 у більшості людей. Вони також хочуть провести велике клінічне дослідження, в якому шизофренія буде порівнюватися з іншими психічними розладами.