Атеросклероз присутній у 42% дорослих без серцевих захворювань

Вчені з’ясували, що близько 42% дорослих без відомих серцевих захворювань або симптомів, мали атеросклероз. У літніх чоловіків поширеність атеросклерозу була вищою. Про це пише видання Medical News Today з посилання на дослідження науковців у журналі Circulation.У Швеції вчені провели проспективне популяційне дослідження CArdioPulmonary BioImage (SCAPIS), де вивчили ризик пиширення атеросклерозу.

Професор Гетеборзького університету у Швеції, головний автор дослідження, доктор філософії Йоран Бергстрем зазначив, що раніше факторами ризику розвитку серцево-судинних захворювань (ССЗ) були куріння та високий рівень холестерину.

«На додаток до цього, у нас тепер є малорухомий спосіб життя, низька фізична активність і низькоякісна дієта, яка веде до ожиріння і діабету, що призводить до серцево-судинних захворювань. SCAPIS прагне вирішити цю нову модель кардіометаболічного ризику, використовуючи найсучасніші методи», – пояснив він.

Під час дослідження вчені використовували коронарну КТ-ангіографію (CCTA) для визначення поширеності, характеристик і тяжкості атеросклерозу у людей без діагностованої ішемічної хвороби серця (ІХС). Дослідники також шукали кореляцію між оцінками CCTA та скануванням кальцію в коронарній артерії (САС).

Повідомляється, що CCTA використовує комп’ютерну томографію і контрастний матеріал для створення тривимірних зображень артерій, які постачають кров у серце.

У дослідженні випадковим чином були відібрані 30 154 учасники в віці від 50 до 64 років з регістра перепису на шести ділянках в Швеції в період з 2013 по 2018 роки. У випробування були включені 25 182 учасники без ІХС, з яких 50,6% становили жінки.

Науковці оцінювали сканування CCTA і класифікували їх на три категорії стенозу, тобто звуження кровоносних судин: немає атеросклерозу, стеноз 1-49%, стеноз 50% і більше. Фахівці додали, що стеноз понад 50% може викликати клінічно значущу обструкцію кровотоку.

CCTA виявила атеросклероз у 42,1% учасників. В цілому, 5,2% учасників мали значну обструкцію кровотоку в одній або декількох з трьох коронарних артерій, а 8,3% учасників мали некальцифіковані бляшки; 5,5% учасників з оцінкою CAC нуль мали атеросклероз, а 0,4% відчували значну обструкцію кровотоку.

«Дослідження підтверджує те, що ми підозрювали з самого початку на підставі попередніх популяційних досліджень: атеросклероз насправді досить поширений», –  пояснив інтервенційний кардіолог в Інституті серця і судин MemorialCare в Медичному центрі Orange Coast, доктор Хоанг Нгуєн.

Нагадаємо, що Європейське товариство кардіологів (ESC) оновило рекомендації з діагностики та лікування гострої і хронічної серцевої недостатності (СН).