Урядовці прозвітували про боротьбу з підробними COVID-сертифікатами

Вакцинація та генерація COVID-сертифікатів доступні для кожного. Отримати сертифікат можна в декілька кліків у застосунку чи на порталі «Дія». Уже понад 1,4 млн українців згенерували COVID-сертифікати. Утім деякі люди виготовляють, продають чи купують підробку. Вже зараз у роботі правоохоронних органів відкриті сотні проваджень. Про це стало відомо під час спільного брифінгу Міністерства цифрової трансформації, МОЗ та Кіберполіції 5 жовтня 2021 р.

Коментар Олександра Вискуба

«Часто шахраї обіцяють підробити сертифікати та внести дані в «Дію». Це неможливо, адже «Дія» тільки відображає інформацію з реєстрів. У випадку із COVID-сертифікатами це дані з Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ). Щоб фейковий COVID-сертифікат з’явився в «Дії», лікар має взяти на себе відповідальність і внести неправдиві дані у ЕСОЗ. Це дуже легко відслідкувати, адже він підписує це своїм е-підписом. Спільно з Кіберполіцією ми ретельно відстежуємо випадки підробки COVID-сертифікатів та ПЛР-тестів. Якщо ви бачите, що хтось продає підробні тести чи COVID-сертифікати, то одразу повідомляйте в поліцію. Не наражайте себе та оточення на небезпеку», — заявив перший заступник міністра цифрової трансформації України Олексій Вискуб.

Нещодавно Уряд погодив ініційований МОЗ законопроєкт про кримінальну відповідальність за продаж та користування підробленими COVID-сертифікатами. Українцям, що свідомо використовують фейки, загрожує штраф до 34 тис. грн або до 2 років обмеження волі. Медпрацівники, які будуть вносити неправдиві відомості у бази даних, отримають штраф до 68 тис. грн або до 2 років обмеження волі та позбавлення права обіймати посаду. А тим, хто підробки виготовлятиме та продаватиме, — штраф до 170 тис. грн або позбавлення волі до 3 років.

Коментар Олександра Гринчака

«Громадяни, котрі виготовляють і продають підроблені COVID-сертифікати та ПЛР-тести, намагаються не лише обманути систему охорони здоров’я — своїми діями вони наражають на небезпеку усіх оточуючих. Окрім цього, виготовляючи підроблену документацію, вони підривають авторитет держави на міжнародній арені піддаючи сумніву легітимність українських COVID-сертифікатів. За фактами підроблення документації органи Національної поліції вже відкрили 486 кримінальних проваджень, 85 особам оголошено про підозру», — повідомив голова Департаменту кіберполіції Національної поліції України Олександр Гринчак.

COVID-сертифікат — це документ, який дозволяє поступово повертатися до звичного життя, подорожувати до інших країн і контролювати поширення коронавірусу. Уряд забезпечив вільний доступ до вакцини і кожен, хто хоче вакцинуватися від COVID-19, може це зробити і отримати справжній COVID-сертифікат.

Коментар Марії Карчевич

«На сьогодні вже направлено листи-подання до власників 15 закладів охорони здоров’я, де, можливо, відбувалася підробка медичних даних, з вимогою відсторонити від роботи керівників установ. Очікуємо на вжиття відповідних заходів. За кожним з цих випадків правоохоронними органами ведуться розслідування. Міністерство охорони здоров’я заохочує українців робити щеплення і застерігає від вчинків, які не лише не захищають від хвороби, але й порушують закон», —  зазначила заступник міністра охорони здоров’я України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Марія Карчевич.

Проєкт реалізований Міністерством цифрової трансформації спільно з МОЗ України, Національною службою здоров’я України за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні, проєкту EU4DigitalUA і Програми EGAP, що виконується Фондом «Східна Європа» та фінансується Швейцарією.