Офіційна заява МОЗ щодо ефективності вакцин проти COVID-19

Вакцинація — це єдиний ефективний спосіб подолання пандемії COVID-19. Стратегічна мета, яку ставить Міністерство охорони здоров’я, — сформувати в українців колективний імунітет до смертельно небезпечної хвороби. А з цією метою потрібно, аби щонайменше 70% дорослого населення імунізувалися.

Сьогодні як в Україні, так і у світі існує недовіра до вакцин проти COVID-19. Це попри те, що в історії сучасної медицини та фармацевтичних розробок ще не було настільки прискіпливої  уваги до окремого лікарського препарату, як до цих вакцин.

Одна з причин такої недовіри — поширення неправдивої інформації щодо вакцинації.

Фейкова інформація

Так, у жовтні 2021 р. один новинний портал опублікував інтерв’ю місцевого лікаря-імунолога, у якому він стверджує, що:

  1. вакцини, особливо векторні та мРНК, неефективні проти нових мутацій від COVID-19, бо вони таргетовані лише на шипоподібний білок оригінального вуханського варіанту;
  2. якщо вакцинована векторною або мРНК-вакциною людина захворіє на COVID-19, то вакцинація ніяк не вплине на перебіг хвороби, бо після них виробляються лише антитіла до шипоподібного білка, за допомогою якого вірус проникає в клітину;
  3. у Великій Британії щеплені люди не просто масово хворіють, а масово помирають.

Спростування

Усі ці твердження є неправдивими та маніпуляційними. Розберемося детальніше.

  • Шипоподібний білок «дельта»-варіанту і справді зазнав деяких мутацій, що дозволяють йому легше проникати в наші клітини. Але той шипоподібний білок, який виробляється після введення векторних та мРНК вакцин, майже повністю відповідає тому ж білку, який є у штаму «дельта». Тому від штаму «дельта» та інших мутацій коронавірусу захищають як інактивовані, так і векторні та мРНК-вакцини.
  • Після вакцинації векторними та мРНК-вакцинами рівень Т-клітинного імунітету залишається високим як мінімум 6 міс, і це ті клітини, які знищують вірус та інфіковані ним клітини.

Тому кожна з вакцин, які зараз використовує Україна, значно знижує ризик госпіталізації та смерті від COVID-19. Це довели численні дослідження.

AstraZeneca: за останніми даними досліджень у реальних умовах, тобто після того, як десятки мільйонів людей у всьому світі щепилися цією вакциною, дві дози AstraZeneca захищають від тяжкої хвороби та госпіталізації з ефективністю 92% для штаму коронавірусу «дельта» та 86% для штаму «альфа».

CoronaVac: дослідження серед мешканців Китаю віком 18–59 років, які здійснював центр контролю та профілактики захворювань у Гуанчжоу в травні 2021 р. під час спалаху захворюваності на штам «дельта», виявили, що дві дози вакцини мали ефективність у 59% проти симптоматичного захворювання на COVID-19, 70,2% — проти середньої форми тяжкості захворювання і 100% — проти тяжких випадків.

Comirnaty/Pfizer: згідно з результатами британського дослідження, опублікованими в авторитетному науковому виданні «The New England Journal of Medicine» в серпні 2021 р., вакцина Comirnaty/Pfizer має ефективність 93,7% проти симптоматичного захворювання, викликаного штамом «альфа», та 88% для штаму «дельта».

З понад 51 тис. випадків смерті від COVID-19 в Англії в період з січня по липень 2021 р. лише 256 осіб отримали дві дози вакцини. Вакциновані люди також хворіють, втім набагато легше та мають набагато нижчий ризик померти внаслідок цього захворювання порівняно з невакцинованими.

За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань у США, вакциновані люди в 8 разів рідше заражаються й у 25 разів рідше зазнають госпіталізації або смерті.

Конфлікт інтересів

Також у своєму інтерв’ю експерт неодноразово підкреслював переваги препарату CoronaVac від Sinovac над іншими антиковідними вакцинами. При цьому він не приховував, що має конфлікт інтересів, бо є консультантом проєкту з виробництва цієї китайської вакцини українською компанією.

Такі матеріали спричиняють реальні смерті, адже серед людей, які не щепилися та не пережили коронавірусну хворобу, дехто покладався саме на такі фейки.

Не довіряйте неперевіреним джерелам, дотримуйтеся інформаційної гігієни. І знайте, що вакцинація — це важливий крок до збереження здоров’я і життя!