Вакцинація від COVID-19 вагітних

За даними міжнародних досліджень, вагітні, особливо у ІІ–ІІІ триместр вагітності, можуть тяжко переносити COVID-19. Ризик серйозного перебігу хвороби підвищується у разі наявності супутніх захворювань або надмірної маси тіла.

Рекомендації з вакцинації вагітних озвучив заступник міністра охорони здоров’я — головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Коментар Ігоря Кузіна

«Вагітність може бути тимчасовим протипоказанням до проведення вакцинації, але для тих вакцин, які вказують на те, що вагітність є протипоказанням. Це вакцини AstraZeneca і CoronaVac. Для вакцини Pfizer рішення про вакцинацію вагітної віддається на розсуд акушера-гінеколога, який веде жінку. Після оцінки супутніх станів вагітної, вивчення її імунітету, отримання іншої інформації щодо перебігу вагітності — приймається рішення про використання вакцини і про вакцинацію вагітної. Для цього на даний час використовується лише одна вакцина — Pfizer», — повідомив І. Кузін.

Згідно з клінічним дослідженням вакцина Pfizer була протестована повною мірою. У дослідженні брали участь також вагітні або ті, які завагітніли протягом його проведення. Тому безпека та ефективність вакцини Pfizer для вагітних доведені на практиці.

В офіційних роз’ясненнях звертається увага лікарів на те, що потрібно проводити відповідну оцінку та надавати вагітним усю необхідну інформацію про ризик коронавірусної інфекції у період вагітності, до чого це може призвести і ймовірних переваг вакцинації.

Позиція НТГЕІ

«Відповідна позиція Національної технічної групи експертів з питань імунізації (НТГЕІ) була оприлюднена ще в травні 2021 р. Були дискусії з профільними асоціаціями акушерів-гінекологів, вони переважно підтримують таку позицію. І багато з них проактивно інформують жінок, оскільки супутні стани або ІІ–ІІІ триместр вагітності можуть бути ризикованими. Також це питання додатково розглядалося на Комітеті Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування. Ми отримали інформацію від народних депутатів про те, що велика кількість акушерів-гінекологів відмовляють жінок вакцинуватися. Тому, за пропозицією депутатів, буде створена робоча група і ми зберемо більше інформації про фактори, які призводять до невакцинації вагітних, і про офіційну позицію тих чи інших профільних асоціацій», — повідомив головний державний санітарний лікар.

МОЗ нагадує: дотримання трьох простих правил протиепідемічної безпеки — дотримання дистанції, носіння маски та користування санітайзерами — рятує життя. Бережіть себе та рідних. За появи перших симптомів респіраторних захворювань обов’язково зателефонуйте своєму сімейному лікарю.