Розвиток медсестринства – це один із пріоритетів для Міністерства та системи охорони здоров’я – Віктор Ляшко

Під патронатом Міністерства охорони здоров’я відбувся Всеукраїнський форум медсестринства «Міжнародний досвід та кращі практики України в формуванні незалежності медсестринських професій». Також під час форуму було відзначено переможців конкурсу серед медичних сестер і братів «Лідери змінюють світ».

Переможцями стали Катерина Бондар, медична сестра Комунального підприємства «Волинської обласної клінічної лікарні»; Олена Боднар, головна медична сестра КНП «Новопсковського територіального медичного об’єднання Новопсковської селищної ради»; Анжела Фарат, акушерка КНП «Львівського обласного клінічного перинатального центру».

«Вперше за багато років заробітні плати працівників галузі охорони здоров’я стануть конкурентними і дозволять зберегти наших спеціалістів у медичних закладах. Медсестринство має значний  потенціал в системі охорони здоров’я в цілому. Тому безперервний розвиток та вдосконалення професійних навичок ми закріпили у відповідному наказі МОЗ, яким розширили  повноваження саме медичним сестрам та братам», – зазначив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко на Всеукраїнському форумі медсестринства.

У період пандемії COVID-19 значно зросло навантаження на медпрацівників, а також розширилися межі автономності медичних сестер і братів. Тому галузь охорони здоров’я є одним із пріоритетних напрямів видатків у Бюджеті України на 2022 рік.

На виконання Указу Президента Володимира Зеленського у головному кошторисі країни на наступний рік передбачено збільшення мінімальної зарплати для лікарів на рівні 20 тис. гривень та 13,5 тис. гривень – для середніх медичних працівників.

У розвинених країнах медсестри та медбрати отримують все більше повноважень, що сприяє ефективному використанню людського потенціалу та фінансових ресурсів у медицині. Наказом МОЗ № 2506 медичним сестрам в окремих випадках за згодою здорового пацієнта дозволено приймати рішення про щеплення.

Медсестра вперше стає суб’єктом, тобто самостійно приймає рішення. Це рішення стосується 250 тисяч медичних працівників. Запропоновані  зміни нададуть можливість медичній сестрі чи брату проводити профілактичні щеплення без залучення лікаря, що особливо актуально в період пандемії COVID-19 та сезону грипу, коли завантаженість медперсоналу дуже висока. Нововведення також покращать доступність захисту від вакциноконтрольованих інфекцій, а також допоможуть забезпечити перший принцип WHO Universal Health Coverage – рівноправний доступ пацієнтів до медичних послуг.

До здійснення щеплень будуть допущені медсестри та медбрати, які пройдуть  спеціальну  підготовку з проведення щеплень і навчання з надання невідкладної допомоги в разі виникнення невідкладних серйозних реакцій на вакцину (тяжка алергічна реакція, втрата свідомості тощо). Також передбачено, що за особою залишається право вибору – погодитися на консультування та вакцинацію без залучення лікаря чи звернутися на консультацію до лікаря перед вакцинацією.

Окрім того, визначено перелік станів та ситуацій, при яких висновок лікаря про вакцинацію є обов’язковим. Здійснення щеплень молодшим медичним персоналом без участі лікаря є стандартною медичною практикою в багатьох країнах світу.

Під час Форуму учасники обговорили, зокрема, питання ролі паліативної допомоги, медсестринства на первинній ланці, дорожню карту розвитку медсестринських послуг та сестринський патронаж дітей. Переглянути Форум можна на ютуб-сторінці Центру розвитку медсестринства МОЗ України за посиланням: https://youtu.be/rXuYMVZSniE