Роль місцевої влади у підвищені зарплати медикам

Заклади охорони здоров’я, які з об’єктивних причин не спроможні забезпечити виплату нової базової зарплати медикам, отримають дофінансування за спеціальним пакетом від Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Таким чином, головна стаття витрат буде покладена на плечі державного бюджету. Однак місцева влада теж має не стояти осторонь, а активно включатися в процес забезпечення медпрацівників  ринковими зарплатами. Про це 27 січня 2022 р. під час зустрічі з представниками Асоціації міст України сказав заступник міністра охорони здоров’я Олексій Яременко.

Коментар Олексія Яременка

«Сьогодні ми всі маємо об’єднати зусилля заради того, аби вже за січень кожен лікар та медсестра, на яких поширюється ухвалена Урядом постанова, отримали базову заробітну плату. З боку держави буде окремий пакет НСЗУ для лікарень, які не можуть самостійно забезпечити нові зарплати медикам. Проте органи місцевого самоврядування, зі свого боку, теж мають вкладати кошти в свої лікарні. Тому що є випадки, коли медичний заклад обслуговує пацієнтів з кількох громад, а кошти в заклад не вкладає жодна з них», — зазначив О. Яременко.

Допомога лікарні з боку місцевої влади — це не благодійність, а в першу чергу інвестиція у розвиток медичного закладу. Саме сучасний медзаклад, забезпечений необхідним обладнанням, має можливість законтрактуватися на більшу кількість пакетів за Програмою медичних гарантій та отримати більше коштів від НСЗУ.

Окрім того, на місцевій владі лежить відповідальність за обрання та призначення керівників медичних закладів. А після того як лікарні стали самостійними підприємствами, саме керівник медичного закладу розпоряджається всіма коштами та вирішує, яку їх частку буде спрямовано у зарплатний фонд.

Нагадаємо, раніше заступник міністра охорони здоров’я повідомив, що на всі медичні заклади, які отримають додаткове фінансування від держави на виплату заробітних плат, чекатиме перевірка Державної аудиторської служби України. Остання буде з’ясовувати, наскільки ефективно керівництво лікарні розпоряджається коштами та яку частку загального бюджету спрямовує на заробітну плату медикам.