Україна отримала 10 тис. доз вакцини проти віспи мавп

Управління Європейської комісії з питань готовності та реагування на надзвичайні ситуації у сфері охорони здоровʼя (HERA) передало Україні 10 000 доз вакцини Jynneos проти віспи мавп.

Україна отримала вакцину як гуманітарну допомогу в межах EU4Health – програми ЄС з охорони здоровʼя, до якої України приєдналась у липні 2022 року. Вакцина буде розподілена та розвезена Міністерством охорони здоров’я до регіонів відповідно до зібраної потреби. Вакцинація людей, які належать до груп ризику, здійснюватиметься безоплатно.

«Україна долучається до світової стратегії протидії поширенню вірусу віспи мавп. Держава продовжує робити все для того, аби захистити людей від хвороб, яким можна протидіяти завдяки щепленню. Ця поставка вакцини буде спрямована для забезпечення захистом медичних працівників та вразливих груп населення. Дякую нашим партнерам з Європейського союзу за неспинну підтримку системи охорони здоровʼя України», — сказав міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко.

Комісар із питань охорони здоровʼя та безпеки харчових продуктів Стелла Кіріакідес сказала: «Щодня, протягом року, жорстока війна росії в Україні продовжує руйнувати лікарні та медичні установи, наражаючи людей на небезпеку та позбавляючи пацієнтів лікування. Медицина жодним чином не повинна бути жертвою війни. Ми пліч-о-пліч працюємо над наданням життєво необхідного лікування майже 2000 українським пацієнтам, евакуйованим до країн ЄС та Європейської економічної зони, а також надаємо їм психіатричну та психологічну допомогу. Завдяки зміцненню нашої співпраці з Україною в галузі охорони здоровʼя ми можемо надавати подальшу підтримку завдяки фінансуванню EU4Health, включаючи передачу 10 000 доз вакцини проти віспи мавп. Підтримка України та українського народу з боку Європейської комісії залишається непохитною».

Jynneos — це жива атенуйована вакцина проти натуральної віспи та віспи мавп, розроблена виробником Bavarian Nordic. Вакцина призначена для людей віком від 18 років, які мають високий ризик зараження натуральною віспою або віспою мавп. Повний курс вакцинації проти віспи мавп складається із двох доз з інтервалом у 28 днів. Людям, які раніше отримали вакцину проти натуральної віспи, потрібно вакцинуватися лише, якщо з часу щеплення минуло більше ніж 10 років.

Вакцинація проти віспи мавп рекомендована медичним працівникам, які належать до групи ризику зараження віспою мавп та людям, які належать до групи високого ризику інфікування.

 

Довідка:

Віспа мавп — віспоподібне захворювання, спричинене вірусами родини поксвірусів. За симптомами воно дуже схоже на натуральну віспу. Передається через будь-який тісний фізичний контакт із висипом на тілі інфікованої людини, через кашель або чхання, торкання одягу, постільної білизни, рушників, якими користувався хворий на віспу мавп. Також можна заразитися від інфікованих тварин в Західній та Центральній Африці.

Віспа мавп у більшості випадків протікає значно легше, ніж натуральна віспа. Проте іноді вона все ж таки може призвести до летальних випадків. 

До 2022 року віспа мавп фіксувалась в основному в країнах Центральної та Західної Африки, наразі більшість нових випадків фіксуються у Південній та Північній Америці, є випадки захворювання в Європі. В Україні вже теж зафіксовані випадки захворювання на віспу мавп.

EU4Health — програма фінансування низки пріоритетних напрямів в системі охороні здоров’я ЄС та країн-партнерів: протидія і боротьба з наслідками COVID-19, цифровізація системи, боротьба з онкозахворюваннями, антибіотикорезистентністю тощо. Вона передбачає фінансування у 5,3 млрд євро до 2027 року. 

Країни-учасниці на конкурсній основі мають доступ до грантів та закупівель, бюджет яких затверджений у 2022 році на рівні 835 млн євро. У середині січня 2023 року Верховна Рада ратифікувала угоду з ЄС про участь України в EU4Health на особливих пільгових умовах — без вступного внеску.