Тисячі дітей в Україні, на жаль, позбавлені родинної атмосфери й підтримки близьких. І з кожною наступною атакою з боку рф їх кількість лише зростає. Але це можна змінити, якщо взяти дітей у родину. Охочих насправді чимало. Однак на сьогодні усиновлення все ще переважно асоціюється з чергами, виснажливими бюрократичними процедурами та нескінченними паперами.
Наразі держава крок за кроком впроваджує новий підхід, який ставить за пріоритет інтереси дитини та усиновлювачів, а також переглядає застарілі процеси шляхом запровадження нових цифрових рішень. Це стосується, в тому числі й проходження медичних оглядів людьми, які виявили бажання усиновити чи опікуватись дитиною, яка цього потребує. Працюємо над тим, аби змінити чинний підхід шляхом удосконалення процесів та впровадження нового цифрового продукту — медвисновку щодо результатів такого медичного огляду. Це велика спільна робота Міністерство охорони здоров’я України, НСЗУ Національна служба здоров’я України, Міністерство соціальної політики України та Національна соціальна сервісна служба України за ініціативи Офіс Президента України Yuliya Sokolovska та першої леді Олена Зеленська.
Кілька слів про оновлений процес, який невдовзі запрацює: передбачається, що сімейний лікар чи терапевт координуватиме огляд та лише за потреби скеровуватиме пацієнта до лікарів-спеціалістів. При цьому огляд психіатра буде обов’язковим. Вся інформація фіксуватиметься в електронній системі охорони здоровʼя, забезпечуючи повну прозорість та обʼєктивність. За результатами, сімейний лікар формуватиме цифровий медичний висновок. Також буде забезпечено обмін інформацією між медичною та соціальною стороною. А отже, людині не знадобиться зберігати та подавати паперові копії медичного документа.
Зміни дозволять пришвидшити процес, зменшити бюрократію та паперову тяганину кандидатам в усиновлювачі, людям, які мають намір узяти під опіку/піклування, стати прийомними батьками або батьками-вихователями для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, або надавати послуги патронату над дитиною, яка перебуває у складних життєвих обставинах.
Водночас Уряд також працює і над оптимізацією процесу щорічного огляду дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та цифровізацією і цього процесу.
Це ті кроки, які допоможуть трансформувати процес усиновлення за допомогою цифрових інструментів, зробити його зручнішим, адже це про майбутнє наших дітей та їх право мати сім’ю, люблячих батьків