ЯК ПІДСИЛЮВАТИ ЕМОЦІЙНУ СТІЙКІСТЬ?

???? У першій половині березня відзначається Всесвітній тиждень знань про мозок. Сьогодні розповімо, як мозок реагує на стрес і що робити, щоб із цим впоратись.

Стрес — природна реакція організму на чинники, які потенційно загрожують фізичному та психічному здоровʼю людини. В умовах війни та щоденних викликів багато з нас переживають травматичні події і емоційну напругу.

Якщо стрес не зменшується, він може стати хронічним та спричинити проблеми зі здоровʼям: порушується сон, підвищується рівень тривоги, знижується імунітет та працездатність. А також вплинути на мозкові системи, повʼязані з розумовою діяльністю та мотивацією.

???? Під час стресових ситуацій наш мозок активує виділення таких гормонів, як адреналін і кортизол. Мозок отримує сигнал про небезпеку й мобілізує внутрішні резерви організму, тому збільшується серцебиття, прискорюється дихання, підвищується витривалість і больовий поріг.

???? Також ділянки нашого мозку активізують функції, пов’язані з патологічним накопиченням: стрес підвищує ірраціональні страхи, які перевершують здатність мозку до раціонального ухвалення рішень. Крім того, хронічний стрес — одна з головних причин появи симптомів вигорання на роботі.

Оскільки стрес є невідʼємною частиною нашого життя, необхідно навчитися правильно на нього відповідати та знаходити способи зменшити його вплив.

Як можна підсилювати емоційну стійкість?

???? Дотримуйтеся цінностей. Вони додають нам орієнтири й сенси. Рух по життю згідно із цінностями робить його більш насиченим і цікавим навіть у найважчі часи.

???? Турбуйтеся про мозок і ментальні ресурси. Для цього сформуйте такі корисні звички, як достатній сон, здоровий інформаційний “раціон”, збалансоване харчування, фізична активність, спілкування з близькими.

???? Якщо відчуваєте безпорадність — зробіть вправу “Кола контролю”. Намалюйте два кола, одне в одному. У маленькому колі запишіть усе, що ви можете контролювати. А у великому, зовнішньому, колі — речі й питання, які вас турбують, але на які вплинути неможливо. Щоби почуватися спокійніше, спрямовуйте увагу на те, що можете контролювати та змінювати на краще.

Більше порад — в “Аптечці самодопомоги”, розділ 5: https://howareu.com/self-help.

❗️Якщо вам важко впоратися зі стресом самостійно, зверніться по допомогу до сімейного лікаря. Лікар огляне пацієнта, надасть ментальну підтримку та складе план лікування. Або ж направить на консультацію до вузькопрофільного спеціаліста.

???? З січня 2025 року безоплатні послуги з підтримки психічного здоровʼя надають всі медзаклади, які уклали договір із НСЗУ на пакет “Первинна медична допомога” — це понад 2,5 тис. закладів по всій країні.

Сімейні лікарі, терапевти, педіатри та медсестри й медбрати, які працюють у законтрактованому із НСЗУ закладі ПМД, пройшли навчання за програмою mhGAP, яке дає базові знання з ведення психічних розладів. Розробка курсу відбувалася в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? за ініціативи першої леді Олена Зеленська.