Що відбувається з цінами на ліки і як працюють регуляції, які держава вже впровадила, аби зробити їх доступнішими, у колонці для УП.Життя розповів міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Від 12 лютого 2025 року, коли Президент України ввів у дію рішення РНБО про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів, знижено ціни на понад 300 позицій ліків. Серед них – і препарати з Нацпереліку, і рецептурні, і безрецептурні. У середньому зниження становило майже 20%.
З 1 березня по 1 червня українці придбали понад 38 мільйонів упаковок цих ліків на 3,63 млрд грн. І вже зекономили понад 832 млн грн.
Окрема увага – програмі «Доступні ліки». МОЗ і НСЗУ постійно розширюють її, а з 1 липня всі аптеки зобов’язані працювати з програмою.
За перше півріччя 2025 року пацієнти отримали за рецептами понад 15,4 млн упаковок препаратів, а НСЗУ відшкодувала аптекам 3,1 млрд грн. Попит зростає – цьому сприяють мобільні аптечні пункти і відкриття аптек у сільських громадах.
Ще один напрям – контроль за наявністю ліків у лікарнях, які працюють у межах Програми медичних гарантій. Лише за три місяці заклади охорони здоров’я закупили ліків через Е-каталог на понад 3,65 млрд грн.
Крім того, МОЗ завершує формування Національного каталогу цін на лікарські засоби. Кожна ціна в каталозі базується на референтних – тобто на середніх цінах у визначених країнах ЄС. Це – запобіжник від необґрунтованих націнок. І головне: найдешевший препарат за діючою речовиною, внесений у каталог, має бути в кожній аптеці. Його ціна автоматично зазначається в рецепті. Це дозволяє пацієнту ухвалити зважене рішення й уникнути маркетингових пасток, які досі є реальністю на фармринку.
«Ми не просто змінили правила. Ми будуємо систему, у центрі якої не фармбізнес, а пацієнт. І це, я переконаний, правильний шлях» , – наголосив Віктор Ляшко.