«Не будь байдужою до себе – навчись пальпувати грудну залозу!»

Щорічно, 20 жовтня, в Україні відзначають День боротьби із захворюванням на рак  грудної залози – насамперед, з метою привернути увагу жіноцтва до стану свого здоров’я.

Головна причина високої смертності від раку грудей – це пізня діагностика хвороби.

Рак грудей на ранній стадії можна зупинити. Як свідчить статистика, на 1 стадії він виліковується у 95% жінок, на 2 стадії у 80% і 50% – із третьою стадією захворювання.

Рак грудної (молочної) залози – на першому місці серед усіх жіночих онкологічних хвороб. Кожна 7-8 жінка має проблеми з молочними залозами.

На жаль, 23-25% пацієнток при первинній діагностиці вже мають запущені випадки з метастатичними стадіями хвороби, які лікувати надзвичайно важко.

Тому дуже важливим є раннє виявлення хвороби, а отже, раз на рік кожна жінка має приходити до свого сімейного лікаря та проходити обстеження. До 40 років – це ультразвукова діагностика, після – обов’язкова щорічна мамографія.

Дуже важлива діагностика на мікроінвазивній стадії, коли утворення за розміром менше за 5 міліметрів.  На цій стадії вартість усього лікування становить близько 10 тисяч доларів, натомість лікування на 3 і 4 стадії у США досягає 350-400 тисяч щороку.

Утворення менше за 5 міліметрів жінка виявити самостійно не може. Взагалі діагностувати рак грудей дуже важко. Це скрита хвороба. У молочних залозах відсутні нервові закінчення, які б могли підштовхнути нас до того, що є проблема, зазначають фахівці.

За даними МОЗ України, лише 60% жінок в України виліковуються після діагностування цієї хвороби. Тому, що роблять це надто пізно.

Реформа охорони здоров’я передбачає збільшити доступ до превентивної медицини, змінити систему державного фінансування та направити більше коштів на діагностику, на такі речі, як доступ до мамографії – на те, що допомагає врятувати життя на ранній стадії хвороби.

Самостійне обстеження грудних (молочних) залоз потрібно проводити щомісяця,  на 2 -3 день після закінчення менструації, а у період менопаузи щомісяця одного і того ж дня.

Стоячи перед дзеркалом:

  • Піднесіть обидві руки за голову, перевірте, чи не змінилась структура молочних залоз і шкіри
  • Покладіть руки на стегна, напружте груді мязи і мязи рук : звертайте увагу на форму сосків, а саме на наявність помітних пухирців або вмятин

Лежачи:

  • Ніжно і обережно пальпуйте (промацуйте) кожну молочну залозу протилежною рукою: задіюйте усі пальці, одначе не захоплюйте великі ділянки залози і не стискайте їх сильно
  • Коловими рухами промацуйте всю залозу від краю до соска
  • Визначте, чи нема вузликів, потовщень, змін в внутрішній структурі грудей і шкіри
  • Обстежте також пахвові та надключичні ділянки
  • Перевірте чи не має виділень при помірному стисненні сосків

Під час прийняття душу:

  • Підніміть ліву руку за голову, а правою, малими коловими рухами пальпуйте ліву молочну залозу, поступово рухаючись від країв до центру (соска).
  • Повторіть цю процедуру з правою залозою.

 

Ознаки, які повинні насторожити: вузлики та потовщення в тканині грудних (молочних залоз),  збільшення пахвових лімфатичних вузлів, зміна загального вигляду шкіри та ненормальні виділення з сосків.

У разі виявлення будьяких змін молочних залоз відразу зверніться до лікаря!

Нагадуємо, що огляд у лікаря та мамографію необхідно проходити щонайменше 1 раз на рік усім жінкам після 40 років.