Не менше ніж 40% українців мають антитіла до SARS-CoV-2

За координацією Центру громадського здоров’я, в Україні вперше проведено дослідження для визначення кількості населення, що має антитіла до коронавірусу SARS-CoV-2 — збудника COVID-19. Так, за попередніми результатами, не менше ніж 40% українців мають антитіла до SARS-CoV-2.

Попередні результати дослідження

Станом на червень–липень 2021 р. у 40,5% учасників дослідження виявили визначувані антитіла класу IgG до одного з білків коронавірусу SARS-CoV-2 (RBD-домена S1-протеїну).

За попередньою статистичною оцінкою, якщо цей показник екстраполювати на все населення України, то він, імовірно, буде в межах від 39,3 до 41,7% (95% довірчий інтервал).

Це значення варто розцінювати як мінімальну частку українців, що були інфіковані SARS-CoV-2 з початку пандемії.

Фактична ж кількість, імовірно, є більшою, адже на результати дослідження впливають такі фактори:

  • частина людей у певні періоди після інфікування не мають антитіл до RBD-домена S1-протеїну, але мають антитіла до інших білків — це буде додатково оцінено в рамках дослідження;
  • через можливу нетривалу циркуляцію антитіл у частини осіб, які перенесли COVID-19, вони могли зникнути до моменту дослідження;
  • рівні антитіл могли бути занизькими для виявлення лабораторними методами або знаходитися на рівні, нижчому за поріг конкретної тест-системи.

Усі ці аспекти будуть враховані під час поглибленого аналізу результатів дослідження. Дослідницька команда планує підготувати повний звіт у вересні 2021 р.

Звертаємо увагу, що наявність антитіл до коронавірусу, який спричиняє COVID-19, вказує, що людина раніше контактувала з вірусом, але не є ознакою хвороби. Виявлення антитіл не гарантує наявності імунітету до всіх штамів вірусу SARS-CoV-2 та не є підставою для відмови від вакцинації. На сьогодні невідомо, яким має бути рівень антитіл для захисту та як довго вони зберігаються.

Як відбувався збір даних

Збір даних для дослідження тривав з 7 червня до 9 липня 2021 р. Упродовж 5 тиж в усіх регіонах України працювали 54 мобільні бригади, що проводили забір крові та опитували українців про їх досвід захворювання на COVID-19, поведінку під час пандемії, дотримання карантинних норм, соціально-демографічні фактори, що можуть вплинути на інфікування тощо.

Усього до збору даних долучилися 154 інтерв’юєри, 168 медичних працівників, 87 працівників і волонтерів Червоного Хреста. До центрифугування та зберігання зразків крові залучено 129 закладів охорони здоров’я.

У рамках дослідження опитали та зібрали придатні для аналізу зразки крові від 6398 здорових дорослих, обраних випадковим чином. Третина учасників дослідження проживають у сільській місцевості, третина — в обласних центрах, ще третина — в інших містах і селищах міського типу.

Довідково

7 червня 2021 р. розпочалося перше в Україні серологічне дослідження для визначення частки загального населення, що має антитіла до коронавірусу SARS-CoV-2 — збудника COVID-19.

Фінансують дослідження Світовий банк і Товариство Червоного Хреста України.

Партнери дослідження — Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка, Центр соціальних експертиз імені Юрія Саєнка, Товариство Червоного Хреста України та МЛ «ДІЛА». До організації дослідження були залучені департаменти охорони здоров’я обласних та Київської міської державних адміністрацій, заклади охорони здоров’я та окремі медичні працівники.

Результати дослідження будуть використані Радою національної безпеки та оборони України, Міністерством охорони здоров’я України, Центром громадського здоров’я та іншими державними установами і громадськими організаціями для раціонального планування подальших протиепідемічних і профілактичних заходів.

Такі дослідження рекомендовані ВООЗ. Багато країн світу здійснили їх у 2020 р., а деякі планують повторно цього року. Дослідження рекомендовано здійснювати після проходження піку захворюваності, але вони є корисними на будь-якому етапі пандемії.