Холестерин захищає ракові клітини від запрограмованої загибелі – вчені

Американські дослідники з’ясували, що високий рівень холестерину сприяє виживанню ракових клітин при метастазуванні. Результати роботи науковців актуальні для розробки нових терапевтичних методів. Про це повідомляє видання Inscience з посиланням на статтю у журналі Nature Communications.Вчені з Дюкського університету (Duke University) описали, як холестерин допомагає раковим клітинам розвинути стійкість до стресу під час метастазування.

Старший автор дослідження Дональд Макдоннелл зазначив, що більшість ракових клітин гине під час метастазування. Він додав, що деякі з клітин, які виживають, можуть долати механізм клітинної загибелі, пов’язаний зі стресом.

«Ми виявили, що холестерин є невіддільною частиною цього процесу», – наголосив він.

Повідомляється, що раніше вчені виявили зв’язок між високим рівнем холестерину і позитивним за естроген-рецепторами раком молочної залози. Дослідження показали, що похідні холестерину діють на рецептори естрогену ракових клітин та сприяють зростанню пухлин. У випадку раку грудей, який не залежить від естрогена, високий рівень холестерину також пов’язаний з важчим станом. Такі висновки дозволили вченим припустити наявність іншого механізму.

Науковці провели експеримент на клітинних лініях та лабораторних тваринах. Вони з’ясували, що при міграції під час метастазування ракові клітини поглинають холестерин у відповідь на стрес. Деякі з них мали здатність протистояти ферроптозу – програмованої окислювальної клітинної загибелі, яка  запускається під час стресу. Саме такі клітини згодом швидко ділилися та давали метастази.

Вчені додали, що цей механізм зустрічається не тільки при раку молочної залози, але і в інших типах пухлин, в тому числі при меланомі.

Повідомляється, що результати роботи дослідників є актуальними для створення нових терапевтичних підходів, які спрямовані на зниження рівня холестерину за допомогою ліків або дієт.

Нагадаємо, що вчені з США знайшли спосіб зробити пухлини чутливими до імунотерапії.

Раніше стало відомо, що Омега-3 жирні кислоти здатні гальмувати зростання та розвиток новоутворень.