В Україні підтверджено випадок поліомієліту

В Україні виявили та підтвердили випадок паралічу у 1,5-річної дитини з Рівненської обл. Хвороба викликана дериватом вакцинного штаму поліовірусів 2-го типу (Sabin 2). Батьки свідомо відмовились від щеплень, передбачених медичними стандартами, через релігійні переконання.

Перші симптоми проявилися 1 вересня 2021 р., вже 3 вересня дитина потрапила в лікарню з симптомами парезу нижніх кінцівок. Система охорони здоров’я та епідеміологічного нагляду одразу спрацювала за протоколом та міжнародними стандартами: випадок зареєстрували як підозру на поліомієліт — гострий в’ялий параліч та забезпечили необхідне обстеження та спостереження для з’ясування обставин. В області вже працює команда епідеміологів та вірусологів Центру громадського здоров’я МОЗ України, обласного Центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України. Вони здійснюються першочергові роботи з реагування на епідзагрозу: пошук контактних осіб, збір та аналізи їхніх біоматеріалів, детальне вивчення обставин справи тощо.

Про поліомієліт

Поліомієліт — це гостре інфекційне захворювання. Поліовірус поширюється від людини до людини через кал та слину, найчастіше — через брудні руки, інфіковану їжу та воду.

Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована дитина і дорослий. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти віком до 5 років. Тому перше щеплення діти отримують у перші місяці життя.

В більшості випадках хвороба спершу має непомітний перебіг, що погіршує шанси хворого на одужання, потім з’являються ознаки, які носять різний характер, що залежить від форми вірусу. Інкубаційний період хвороби становить 2–35 діб, частіше 7–14 діб.

Класифікують такі види хвороби: з ураженням центральної нервової системи (ЦНР) та без її ураження. Варто зазначити, що навіть нетиповий поліомієліт (без ураження ЦНР) здатний дуже нашкодити хворому.

Всі вони несуть суттєву загрозу для нещепленої людини та спричиняють незворотні процеси, які можуть призвести до смерті пацієнта.

З листопада 2020 р. продовжується спалах поліомієліту в Таджикистані, наразі проводяться додаткові тури імунізації всього дитячого населення. Продовжує реєструватися циркуляція дикого вірусу поліомієліту в Афганістані та Пакистані.

Вакцинопрофілактика

Рівень охоплення щепленнями від поліомієліту (дітей віком до 1 року, поліо-3) в 2021 р. є недостатнім, за 8 міс 2021 р. — 53,0%. За таких темпів до кінця року без вживання додаткових заходів досягти потрібного для колективного імунітету показнику в 95% не вдасться.

Низькі рівні в наступних областях України: в Херсонській — 40,7 %, Івано-Франківській — 42,2 %, Закарпатській — 43,1 %, Запорізькій — 46,2 %, Харківській — 46,5 %, в Одеській та Київській областях — 47,5 %. У Чернівецькій та Львівській — по 48,5 %, у Рівненській — 48,9 %.

В Україні є достатня кількість ефективних вакцин, які закуплені за кошти державного бюджету.

В 2015 р. Україна пройшла шлях ліквідації спалаху поліомієліту, заходи тривали більше 2 років.

Міністерство охорони здоров’я України закликає керівників регіонів провести аналіз виконання обсягів профілактичних щеплень на підпорядкованих територіях, в тому числі і проти поліомієліту, та доручити очільникам структурних підрозділів охорони здоров’я розробити заходи для підвищення рівня охоплення профілактичними щепленнями населення, які передбачені Календарем щеплень та особисто тримати виконання на контроль.

Де, коли та кому варто вакцинуватися?

Вакцинувати від поліомієліту потрібно з народження малюка. Щеплення обов’язково потрібно проводити комплексно, не пропускаючи жодного для збільшення резистентності організму до хвороби.

  • 1 доза — 2-й місяць життя дитини.
  • 2 доза — 4-й місяць.
  • 3 доза — 6-й місяць.
  • 4 доза — 18-й місяць.
  • 5 доза — 6 років.
  • 6 доза — 14 років.

Безкоштовна вакцинація проти поліомієліту проводиться у вашого сімейного лікаря чи педіатра в державних медичних закладах, а також приватних, що уклали договори із Національною службою здоров’я України.

Єдиний шлях убезпечити себе та своїх дітей від наслідків цієї хвороби це вакцинація, оскільки специфічного лікування не існує. МОЗ України рекомендує ознайомитися з календарем профілактичних щеплень тут.

Якщо у вашому медзакладі немає вакцини, зверніться до головного лікаря медзакладу для з’ясування причини. Якщо головний лікар не може надати необхідну інформацію, зверніться у департамент/управління охорони здоров’я у вашій області.

Відповіді на найпоширеніші питання про вакцинацію від поліомієліту

Чи потрібно робити щеплення дитині на грудному вигодовуванні?

Так. Грудне вигодовування є надзвичайно важливим та корисним для здоров’я маляти, але материнське молоко не захищає дитину від поліомієліту.

Чи можна вакцинувати від поліомієліту дітей з хронічними хворобами?

Дуже важливо забезпечити вакцинацію дітей з хронічними захворюваннями, оскільки вони більш вразливі до інфекцій.

Справжні протипоказання до щеплення ОПВ — це надзвичайно рідкісне явище. Їх може визначити ваш лікар. Протипоказання на строк, більший ніж 2 тиж може визначити тільки імунологічна комісія.

Чому так важливо, щоб усі діти пройшли вакцинацію?

Якщо достатня кількість людей у країні є вакцинованими (понад 95%), поширення вірусу припиниться. І навпаки, якщо у країні діти залишаються невакцинованими, це може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків захворювання.

МОЗ закликає батьків вчасно вакцинувати дітей від поліомієліту і надолужити пропущені щеплення.