Особливості вакцинації проти COVID-19 дітей віком 12+

В Україні діти віком від 12 років можуть щепитися від COVID-19 вакциною Comirnaty від Pfizer/BioNTech за умови наявності в них усіх обов’язкових рутинних щеплень (згідно з наказом МОЗ від 16.09.2011 р. № 595).

Відповідні рекомендації розроблено Національною технічною групою експертів з імунопрофілактики та ухвалено Міністерством охорони здоров’я наказом від 13.10.2021 р. № 2234.

Які документи необхідні

Для того щоб щепити від коронавірусної хвороби дитину віком від 12 років, необхідно надати довідку форми 063/о (карта профілактичних щеплень), що підтверджує наявність у неї всіх рутинних щеплень згідно з Національним календарем щеплень.

Цю довідку можна отримати в амбулаторії центру первинної медико-санітарної допомоги за місцем спостереження дитини або ж у педіатра чи сімейного лікаря, з яким укладено декларацію. Вакцинація дітей та підлітків відбувається:

  • для дітей віком 12–13 років — за згодою батьків, відповідно до статті 43 Основ законодавства про охорону здоров’я,
  • для дітей віком 14–17 років — на підставі власного рішення дитини про вакцинацію.

У разі втрати карти профілактичних щеплень батькам необхідно звернутися до дільничного педіатра або до сімейного лікаря, з яким укладено декларацію, і карту профілактичних щеплень буде поновлено.

Після цього можна записати дитину та/або прийти з нею до будь-якого пункту чи центру вакцинації та обов’язково взяти із собою на вакцинацію довідку про наявність усіх необхідних щеплень. Адреси та контакти центрів та пунктів можна знайти на vaccination.covid19.gov.ua/list або за тел.: 0 800 60-20-19.

Якщо дитина не отримала всіх необхідних рутинних щеплень та не має протипоказань до них, то вона має зробити ці щеплення і після цього матиме можливість вакцинуватися проти COVID-19.

Особливості вакцинації

Для щеплення дітей віком 12–13 років обов’язковою є інформована згода (форма № 063-2/о)  батьків або опікунів відповідно до статті 43 Основ законодавства про охорону здоров’я.

Пацієнти віком від 14 років можуть самостійно звернутися до будь-якого пункту щеплення проти COVID-19 чи центру вакцинації, взявши з собою довідку про наявність усіх необхідних щеплень і вакцинуватися проти COVID-19, при цьому не обов’язково мати декларацію з педіатром чи сімейним лікарем.

Необхідно дотримуватися 14-денного інтервалу між введенням вакцин проти COVID-19 та інших інфекційних хвороб, за винятком вакцини проти грипу, яку можна вводити в будь-який час навіть одночасно з антиковідною вакциною в різні руки.

Вакцинація дітей з онкопатологією, які перехворіли на COVID-19, має проводитися незалежно від терміну, що минув після перенесеного COVID-19. У разі наявності живої черги в пункті чи центрі вакцинації таким дітям надається пріоритет.

Як сформувати COVID-сертифікат

Для коректного формування COVID-сертифіката на підставі вакцинації дитини необхідно:

  1. Перевірити коректність внесених персональних даних дитини в електронній системі охорони здоров’я: в медичній картці має бути зазначено РНОКПП (ідентифікаційний код) саме дитини (якщо внесено РНОКПП одного з батьків (опікунів) сертифікат не сформується ні дитині, ні одному з батьків (опікунів)).
  2. Запис про вакцинацію від COVID-19 має бути внесено коректно.
  3. Якщо запит на формування сертифіката дитині робить один з батьків (опікунів), саме він має бути зазначений в електронній системі охорони здоров’я як законний представник дитини.

Довідково

Вакцина Comirnaty пройшла всі необхідні дослідження для дітей віком 12–17 років, які довели її ефективність та безпеку. Виробник вніс в інструкцію до вакцини зміни, якими дозволено використовувати цю вакцину дітям віком від 12 років.

За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань США, на середину жовтня вона на 93% ефективна проти госпіталізації підлітків віком 12–18 років.

Наразі вакцина Comirnaty від Pfizer/BioNTech дозволена для використання для дітей віком від 12 років у більшості країн, що застосовують цей препарат, як-от США, Канада, Австралія, Японія, країни ЄС тощо.