Температура на термометрі за вікном знизилася і всі ми відчули перші провісники приходу зими та холодів, отже повинні приділити більше уваги тому, щоб залишатися у безпеці та бути здоровими. Як не допустити переохолодження організму, яке є одним із факторів виникнення простудних захворювань, особливо у дітей?
ЯК ОДЯГНУТИ ДИТИНУ в холодну пору року:
Одягаємо малюка шарами – головне правило для старших діток: вдягніть дитину на один шар більше, ніж одягаєтесь ви при цих погодних умовах; не забудьте глянути на вуличний термометр – якщо на ньому до -20°С, сміло можна йти на прогулянку (з дитиною старше 1 року) на термін менший, ніж ви звикли гуляти, якщо немає сильного вітру чи снігопаду. Що стосується немовлят – прогулянки з ними здійснюються за температури до -10°С , якщо ж ви виходите з дитиною у слінгу, то можна і при нижчій температурі (адже ви зігріваєте малюка своїм теплом), але на термін не довше 30 хв.
Що стосується немовлят, то їх слід одягати на один-два шари тепліше, аніж себе, постійно перевіряти чи закриті пальці, вушка, можна також прикрити носик та щічки, але лише в тому разі, якщо це не заважає дитині активно дихати. Щодо ковдр, одіял, покривал, якими ви накриваєте малюка в колясці слід заправляти їх краї за матрасик, досягаючи рівня грудей дитини, це запобігає виникненню синдрому раптової смерті немовлят. Тому краще використовувати суцільні конверти для вуличних прогулянок.
Якщо ви садите дитину в автокрісло комбінезони, конверти, куртки краще знімати, адже під час ДТП дитина може вислизнути через них з нього!
Приклад одягу для дітей:
1-ий шар – термобілизна, колготи, вовняні шкарпетки
2-ий шар – гольф , жилет чи светр, спортивні штани чи лижні штани (комбінезон на лямках)
3–ій шар – водонепроникні зимові (лижні куртки) або ж суцільний лижний комбінезон, шапка, що щільно захоплює вуха (!через голову та вуха активно втрачається тепло), рукавиці (краще утримують тепло рукавички-варежки, коли пальчики разом), замість звичайного шарфа краще одягнути шарф-хомут, баф (головний убір, що служить і шапкою, і шарфом) або ж шапку-шолом (суцільна шапка, що захоплює шию з отвором для обличчя), вони не тільки зручніші у використанні, а й безпечніші, адже звичайний довгий шарф може зачепитись, скажімо, за гілки дерев і призвести до удушення; водонепроникні зимові чоботи (черевики).
ЗАХИЩАЄМО ШКІРУ
Холодне, сухе повітря забирає в ніжної дитячої шкіри дорогоцінну вологу, тому рум’яні щічки вашого малюка зовсім швидко можуть стати сухими та обвітреними. Щоб цьому запобігти існує кілька простих порад:
використовуйте дитячий зволожувальний крем для сухих ділянок шкіри і дитячий крем для захисту від морозу перед прогулянками;
в зимовий період використовуйте дитячі мила та лосьйони без ароматизаторів, які є менш подразливі для шкіри;
як уже було сказано вище – адекватно одягайте свою дитину, щоб їй не було жарко, адже надмірне потовиділення також веде до втрати вологи;
за даними Американської академії педіатрії, дітей не потрібно купати щодня у зимовий період, це стосується і немовлят до 1 року, адже такі часті ванни теж сприяють пересушуванню шкіри. Одного-двох разів на тиждень буде повністю достатньо. Якщо все ж таки ви не можете обійтись без щоденних заспокійливих ванн, то краще скоротити їх до 10 хв;
використовуйте зволожувач повітря у кімнаті вашої дитини, проте стежте щоб він не був спрямований безпосередньо на неї. Якщо ваша дитина страждає від незначних зимових носових кровотеч, холодний зволожувач повітря також допоможе уникнути цього стану, ще більшої ефективності додадуть промивання носу солевими розчинами;
в зимовий період діти втрачають більше води з диханням, тому необхідно забезпечити їм адекватний питтєвий режим, це можуть бути як теплі напої, так і супи;
зауважу, що у зимовий період також потрібно використовувати сонцезахисний крем, особливо під час активних видів спорту (катання на лижах, сноуборді).
Тепер розглянемо які ж ПРОБЛЕМИ ЗІ ЗДОРОВ’ЯМ можуть виникнути внаслідок дії холоду.
Ø Кровотечі з носа – внаслідок недостатньої вологості повітря, що вдихається. Допоможе, як уже було сказано вище – зволожувач повітря та солевий розчин в ніс. Якщо ж кровотечі важкі або надто часті – зверніться до лікаря.
Ø Гострі респіраторні вірусні захворювання – супутники переохолодження.
Ø Гіпотермія (загальне переохолодження) – розвивається, коли температура тіла падає нижче норми, виникає внаслідок надмірної дії холоду чи коли людина перебуває на вулиці в невідповідному температурним умовам одязі.
Ознаки легкого ступеня гіпотермії : тремтіння, відчуття повзання мурашок по шкірі, оніміння кінцівок. Допомога: забрати дитину з холоду, дати гаряче пиття, зігріти руховими вправами.
Ознаки помірної гіпотермії: озноб, відсутність координації рухів, сонливість, млявість, сплутаність свідомості чи її втрата. Допомога: забрати людину з холоду, зігріти, викликати лікаря.
Ознаки гіпотермії в немовлят: яскраво-червона, холодна шкіра, млявість, відсутність апетиту. Допомога: забрати дитину з холоду, зігріти, за збереження симптомів – викликати лікаря.
Під час важких випадків переохолодження може трапитись – обмороження.
Обмороження – це пошкодження тканин тіла, викликане впливом низьких температур. Найчастіше від обмороження страждають вуха, ніс, щоки пальці рук та ніг. Зокрема, у дітей його можна уникнути якщо ви встановите дітям чіткі часові межі ігр на холодному, морозному повітрі з інтервалами під час, яких діти повинні заходити в дім, щоб зігрітись.
Ознаки легкого ступеня обмороження: білі плями на шкірі вух, носа, щік, пальців рук або ніг; їх оніміння. Допомога: забрати особу з холоду,переодягнутися, замочити постраждалі ділянки в теплих ванночках, доки шкіра не порожевіє, тоді вкрийте їх чимось сухим і теплим, дайте гаряче пиття.
Ознаки важчих ступенів обмороження: воскова, жорстка, біла або сірувато-жовта шкіра; оніміння; печіння. У важких випадках, шкіра стане від синього до фіолетового кольору або плямиста; тоді слід негайно піти у відділення невідкладної допомоги. Допомога: забрати особу з холоду, зігріти (обгорнути у щось тепле), накласти стерильні пов’язки на уражені ділянки, викликати лікаря. Ні в якому разі не розтирати ушкоджені місця снігом – це може викликати інфікування!
АКТИВНИЙ СПОРТ ТА ВІДПОЧИНОК.
Ось кілька простих правил, які допоможуть Вам та Вашим дітям уникнути зимових спортивних травм.
v Катання на санчатах: діти повинні бути під наглядом, молодші діти мають кататись окремо від старших, діти мають сидіти ніжками вперед, конструкція санок повинна бути міцна, без гострих кутів, вибирайте місця для катання, там де немає багато людей, дерев, стовпів, подалі від доріг, схил для катання повинен бути вкритий снігом, а не льодом, по можливості використовуйте захисний дитячий шолом.
v Катання на ковзанах: переконайте дитину одягнути захисні наколінники та нарукавники, шолом під час катання, не дозволяйте дитині кататись наодинці, на неперевіреному льоді, не дозволяйте дитині жувати жуйку чи їсти цукерки під час катання.
v Катання на лижах чи сноуборді: дітей треба вчити кататися на лижах чи сноуборді за допомогою кваліфікованого інструктора, переконайтесь, що дитина має все необхідне спорядження і, що воно справне (в тому числі шолом, окуляри), застосовуйте дитині сонцезахисний крем, заохочуйте її робити перерви кожні 2-3 траси (травми трапляються частіше, коли діти втомлені!), не дозволяйте кататись наодинці, уникайте переповнених схилів, схил повинен відповідати вмінням дитини, а також візьміть до уваги, що наприклад, Американська академія педіатрії рекомендує, що на сноуборді можуть кататись діти віком від 7 років.
А ми нагадуємо, що на базі закладів охорони здоров’я міста розпочали роботу пункти обігріву. Їх перелік та адреси дивіться за посиланням: http://uoz.com.ua/…/u-misti-rozpochaly-robotu-punkty-obigr…/