П’ять питань про медичну допомогу при COVID-19
Роз’яснення НСЗУ 05.12.20.
Залишайтесь вдома на самоізоляції. Повідомте всіх, з ким мали близький контакт за декілька днів до появи симптомів. Подзвоніть своєму лікареві та опишіть симптоми. Зафіксуйте перший день появи симптомів захворювання. Бажано вести умовний щоденник, куди будете записувати ваші симптоми та зміни у стані кожного дня. Наприклад:
Це потрібно для того, щоб контролювати захворювання у динаміці. Ваш лікар зможе оперативно призначити потрібний аналіз чи обстеження, зважаючи на зміни в самопочутті та тривалість захворювання.
Обов’язково контролюйте температуру та сатурацію, якщо маєте пульсоксиметр. Виконуйте призначення вашого лікаря. Пам’ятайте, що лікування – і ліки, і аналізи, і рентген – призначає пацієнтові лікар. І в жодному разі не навпаки. Тобто пацієнт не диктує лікарю, які обстеження йому призначити.
Пацієнт з декларацією звертається до свого сімейного лікаря. Пацієнт без декларації може звернутися до найближчого центру, який надає первинну медичну допомогу. Лікар первинки здійснить огляд, призначить лікування та надасть рекомендації відповідно до галузевих стандартів. При необхідності – дасть направлення на ПЛР-тестування.
При легкому ступені захворювання, тобто це коли спостерігається відсутність утрудненого дихання, лікар призначає лікування відповідно до затвердженого протоколу. Зокрема:
Так само лікується підтверджений COVID-19 середнього ступеня тяжкості. При утрудненні дихання рекомендовано перебувати в положенні «лежачи на животі», оскільки це допомагає підвищити рівень кисню в крові.
Ні. Госпіталізація пацієнтів з COVID-19 відбувається тільки у ті лікарні, які спеціально визначені для надання стаціонарної допомоги таким пацієнтам. Така лікарня має відповідний договір з НСЗУ, має сформовані медичні команди та необхідне обладнання.