УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Британські вчені: бактерії втрачають здатність до спороутворення при адаптації у людському кишечнику

Дослідники з Великої Британії виявили, що у бактерій типу Firmicutes перехід до кишечника людини супроводжується втратою здатності до формування ендоспор, зменшенням геному і перебудовою вуглеводного метаболізму. Про це пише видання PCR News.

Переважна більшість бактерій, які є кишечнику людини, належати до типу Firmicutes. Багато з них здатні до утворення стійких ендоспор, які залишаються життєздатними при виході в зовнішнє середовище і грають важливу роль в передачі кишечних бактерій між різними організмами.

Під час нового дослідження британські науковці провели аналіз 1 358 геномів Firmicutes, які знаходяться в кишечнику людини та зовнішньому середовищі. Вони зосередилися на 66 генах, необхідних для споруляції. Повідомляється, що в багатьох еволюційно різних лініях Firmicutes відбувалася незалежна втрата цих генів. У роботі вчені називають бактерії таких ліній Former-Spore-Formers (FSF).

Дослідники пов’язують втрату здатності до споруляції з адаптацією до кишечника людини, яка супроводжується зменшенням розміру генома і метаболічними змінами.

Зазначається, що геноми FSF в середньому на 36% менший, ніж у бактерій, що утворюють спори. Фахівці додають, що у спороутворюючих бактерій більшість генів, асоційованих з метаболізмом амінокислот, залучені в їх біосинтез. У FSF  значно вище частка генів, що забезпечують поглинання амінокислот ззовні.

Повідомляється, що у бактерій, які втратили здатність до спороутворення, також істотно змінюється вуглеводний обмін. Вони мають знижену можливість до розщеплення різноманітних цукрів в порівнянні зі спороутворюючими бактеріями.

Слід зазначити, що вчені додатково оцінили поширеність і велику кількість спороутворюючих і FSF бактерій в 9 966 кишечних метагеномах дорослих людей з усього світу. Автори дослідження наголосили, що нездатні до спороутворення бактерії, були поширені в людській популяції значно менше, ніж спороутворюючі, що говорить про обмежену трансмісію FSF.

Фахівці доповнили, що відносно велика кількість FSF в кишечнику окремих індивідів була вище, тому адаптація до умов кишечника сприяла успішної колонізації. Вчені називають втрату здатності до спороутворення у Firmicutes еволюційним компромісом.

Раніше науковці з Нідерландів дійшли висновку, що багатий кишечний мікробіом знижує ризик виникнення інсулінорезистентності та діабету другого типу.