УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Дослідники створили мобільну систему для діагностики малярії за допомогою смартфону

Вчені з Великобританії створили систему для швидкої діагностики малярії у важкодоступних регіонах, яка складається з приладу для ізотермічної ампліфікації ДНК, паперового чипа для мікрофлюїдної діагностики та мобільного застосунку для обробки результату. Про це повідомляє видання PCR News.

Британські науковці з Університету Глазго розробили систему для діагностики малярії. Повідомляється, що її можна використовувати у віддалених регіонах. Система є мобільною – загальна вага всіх її елементів не перевищує 500 грамів. Вона складається з мобільного нагрівального модуля, паперового мікрофлюїдного чипа, мобільного застосунку для діагностики на смартфоні на основі штучного інтелекту та блокчейн-мережі для безпечної передачі даних.

Зазначається, що додаток може працювати в режимі офлайн, а передати інформацію можна, коли з’явиться доступ до мережі Інтернет. Особливу увагу вчені приділили системам захисту персональних даних пацієнтів.

Фахівці зауважили, що нагрівання приладу до 60 градусів відбувається протягом десяти хвилин, ізотермічна ампліфікація ДНК вимагає менше ніж годину. Паперовий мікрофлюідний чип включає дві смужки негативного контролю, одну смужку позитивного контролю, а також дві смужки, які визначають наявність всіх представників роду Plasmodium або Plasmodium falciparum.

Вчені зазначають, що завдяки їхній розробці можна отримати високу точність аналізу на виявлення малярії. Однак під час польових випробувань в Уганді з 40 зразків крові 12 були неперевіреними, три – хибнопозитивними, три – помилково негативними. Тільки 16 результатів були позитивними й шість – негативними. Дослідники також не повідомляють про чутливість та специфічності системи.

Розробники сподіваються, що відпрацьована масова технологія виробництва поліпшить ситуацію, і зразок буде більш ефективно досягати тест-смужок. Вони доповнили, що у поточному варіанті їх розробки завжди є можливість відразу повторити тестування та зробити це швидше, ніж доставляти зразки на аналіз в стаціонарних умовах.

Слід зазначити, що система також дозволяє складати карти географічної поширеності захворювання зі збереженням конфіденційності пацієнтів.

Автори розробки наголосили, що їх платформа комплексно розв’язує проблему діагностики малярії в умовах відсутності стаціонарного обладнання, кваліфікованого персоналу і надійного підключення до інтернету.

Нагадаємо, що модифікований препарат від малярії може зменшувати вірусне навантаження при лихоманці Ебола.