УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Зміна препаратів може не допомогти при стійкості до антибіотиків

Вчені у новому дослідженні показали, що при циклі лікування антибіотиками їх зміна з одного препарату на інший може виявитися неефективною стратегією терапії та не допоможе уникнути антибіотикорезистентності. Про це пише видання Medical News Today.

Стійкість бактерій до антибіотиків є серйозною проблемою глобальної системи охорони здоров’я. Дослідники виявили, що деякі бактерії одночасно виробляють стійкість до одного антибіотика, але вони можуть розвивати чутливість до іншого. Вчені підкреслили, що не всі бактерії діють таким чином, тому циклічність використання антибіотиків є обмеженою.

«Стійкість до антибіотиків – звичайна проблема в клініці. Спочатку ми мали намір знайти пари антибіотиків, що демонструють коливальну сприйнятливість. Тобто патоген [не може] бути стійким до обох антибіотиків в парі одночасно. Ми назвали це непересічним опором, тому що непересічна безліч є взаємозаперечною», – пояснив один з авторів дослідження з факультету біомедичної інформатики Університету Піттсбурга доктор Ерік Райт.

Зазначається, що Райт спільно з колегою доктором Ендрю Беклі хотіли отримати більш точну реальну інформацію про те, які пари антибіотиків розвивають побічну чутливість. Вони провели ретроспективне дослідження 448 563 результатів тесту на чутливість до протимікробних препаратів. Свою роботу науковців оприлюднили у виданні The Lancet Microbe.

Вчені зібрали дані з січня 2015 року по грудень 2018 року з 23 лікарень. Всі медзаклади входили до системи Медичних центрів Університету Піттсбурга.

Дослідники розробили метод підрахунку балів для виявлення антибіотиків, які були незалежно стійкі, одночасно стійкі або розрізнено стійкі – останні мають потенціал для циклічного курсу антибіотиків.

Повідомляється, що автори дослідження виявили 69 пар антибіотиків, які мали деякі властивості непересічної резистентності для субпопуляцій шести найбільш поширених бактеріальних патогенів. Однак на рівні видів їх кількість знизилася до шести з 875 пар антибіотиків та склала тільки 0,7%.

Вчені з’ясували, що більш ніж половина пар антибіотиків показали одночасну стійкість, а це означає, що бактерії зазвичай були стійкі до обох антибіотиків. Науковці додали, що супутня стійкість поширювалася на трійки антибіотиків більшою мірою, ніж припускали вони на основі даних для пар антибіотиків.

Дослідники підкреслили, якщо бактерії розвивають стійкість до одного антибіотика, вони з більшою ймовірністю набудуть стійкості до інших протимікробних препаратів.

Доктор Райт додав, що хоча менша кількість пар антибіотиків підтримує непересічну резистентність, 69 пар стануть гарною відправною точкою для подальших досліджень.

«Одна з можливих стратегій боротьби зі стійкістю до антибіотиків – це чергування різних антибіотиків. Найчастіше ця стратегія використовувалася, даючи різні антибіотики різним пацієнтам в одній лікарні, або змінюючи антибіотики через кожного пацієнта, або через місяць» – зазначив він.

Вчений доповнив, що такі стратегії не змогли приборкати резистентність, але це могло бути через неправильний вибір пар антибіотиків. Він наголосив, що під час дослідження вдалося виявити, які пари антибіотиків демонструють найгіршу супутню резистентність. Райт додав, що слід уникати спільного використання таких препаратів.

«Ми показали, як знайти пари антибіотиків, які з найбільшою ймовірністю будуть сприяти зниженню стійкості до антибіотиків. Це хороші кандидати на антибіотики для майбутніх клінічних випробувань, але вони також вимагатимуть класифікації на рівні підвидів для правильного застосування», – резюмував дослідник.

Раніше стало відомо, що цукрозамінники можуть викликати стійкість до антибіотиків. Науковці виявили, що використання непоживних підсолоджувачів впливає на поширення стійкості до протимікробних препаратів.