COVID-19: правила пасажирських перевезень

З 21 жовтня набули чинності нові правила міжрегіональних перевезень на «жовтому» та «червоному» рівнях епіднебезпеки. Стосуються вони регулярних та нерегулярних перевезень. Йдеться про автомобільний транспорт на автобусних маршрутах, авіаційний та залізничний транспорт міжобласного сполучення.

Норми не будуть застосовуватися до міських та внутрішньообласних перевезень.

Які документи необхідно мати

Для користування міжрегіональним транспортом у регіонах із «жовтим» та «червоним» рівнем епіднебезпеки пасажирам потрібно буде мати один із вказаних документів:

  • оформлений на порталі «Дія» або в однойменному додатку «жовтий» чи «зелений» міжнародний чи внутрішній COVID-сертифікат на підставі отримання однієї дози вакцини або повного курсу вакцинації;
  • іноземний COVID-сертифікат про щеплення вакцинами, які включені ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях;
  • документ про отримання однієї дози вакцини – форма 063-0, яку можна отримати одразу після процедури у лікаря, який проводив щеплення;
  • Міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке буде чинним рік від дати останнього щеплення. Його можна оформити у лікаря, що проводив щеплення в пункті щеплення закладу охорони здоров’я, або в сімейного лікаря;
  • негативний результат ПЛР-тесту або експрес-тесту на COVID-19, чинні 72 год від часу здавання матеріалу на аналіз.

Відповідальність за наявність відповідного документа на автобусних маршрутах несе пасажир, у залізничному та авіатранспорті – перевізник. 

Перевізник зобов’язаний поінформувати пасажирів про те, що у них має бути один із необхідних документів.

Норма про наявність документа про щеплення або негативного тесту не стосується неповнолітніх.

Не поширюються нові правила на перевезення легковими автомобілями, якщо кількість пасажирів там не більше 5 (без врахування дітей віком до 14 років). Водночас дозволяється більша кількість пасажирів за умови, що вони є членами однієї сім’ї.

Наразі на етапі тестування перебуває COVID-сертифікат на підставі одужання пацієнта.

Його розробкою займаються Міністерство охорони здоров’я разом із Міністерством цифрової трансформації та Національною службою здоров’я України.

Випуск COVID-сертифіката про одужання регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 29.062021 р. № 677.

Підставою для отримання COVID-сертифіката стане одужання особи, якщо перед цим діагноз був підтверджений позитивним ПЛР-тестом. Документ може бути отриманий не раніше 14-го дня після встановлення діагнозу. Важливо, що і факт захворювання (позитивний ПЛР-тест), і факт одужання, мають бути підтверджені в електронній системі охорони здоров’я.

Такий сертифікат буде чинним 180 днів з моменту встановлення діагнозу. Оформити його можна буде в додатку «Дія». Коли він стане доступним для користувачів, його також можна буде використовувати для поїздок громадським транспортом між регіонами.

Отримання паперових довідок про факт перенесеної коронавірусної хвороби наразі не передбачено законодавством.

Таким чином, з 21 жовтня для міжрегіональних поїздок у громадському транспорті можна використовувати або документ про щеплення проти COVID-19, або негативний результат тестування на COVID-19.