Лікарняний під час відсторонення від роботи через відмову від COVID-вакцинації не оплачуватимуть

Працівникам, яких відсторонять від виконання обов’язків через відмову або ухилення від примусової протиковідної вакцинації, допомогу за лікарняними не надаватимуть. Виплата не здійснюється за ті дні тимчасової непрацездатності, які збігаються з днями відсторонення від роботи. Про це йдеться на сайті Фонду соціального страхування.

У Фонді наголошують, що відсторонення від роботи працівників, яких внесли до переліку професій для примусової вакцинації, покликане для того, щоб убезпечити інших співробітників, відвідувачі, учнів, студентів від зараження та подальшого поширення коронавірусної інфекції.

«Відмова від щеплень за відсутності абсолютних протипоказань наражає на небезпеку оточуючих», – йдеться в повідомленні.

У Фонді соціального страхування пояснюють, що допомога по тимчасовій втраті працездатності у вказаному випадку не фінансується, оскільки відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування покликані компенсувати заробіток застрахованої особи, втрачений нею за час лікування. У разі відсторонення від роботи з припиненням виплати зарплати працівника, який не дотримується вимог щодо обов’язкового COVID-щеплення, факт втрати заробітку через хворобу або травму в такий період відсутній.

Дізнайтеся більше: Ляшко розповів, чому лікарів не зобов’язали вакцинуватися від COVID-19

У Фонді нагадали, що примусовій протиковідній вакцинації підлягають  працівники центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, місцевих держадміністрацій, освітяни.

Від сьогодні, 8 листопада, керівники державних органів, підприємств, установ та організацій мають забезпечити відсторонення від роботи тих працівників, щодо яких визначена обов’язковість профілактичних щеплень, і які відмовились або ухиляються від імунізації. Виключенням є особи, які мають абсолютні протипоказання для вакцинації та надали відповідний медвисновок.

Тим часом Профспілка працівників освіти і науки України  просить відкласти на місяць відсторонення від роботи вчителів, які не отримали COVID-щеплення. Про це йдеться на сайті об’єднання. Профспілка посилається на дотримання норм статті 32 Кодексу законів про працю України (КЗпП) про повідомлення працівників про зміну істотних умов праці не пізніше ніж за два місяці.

«Складна ситуація утворилася з відстороненням від роботи працівників закладів освіти, обов’язковість профілактичних щеплень яких визначена переліком, які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень проти СОVID-19. Хоча кількість освітян, які приймають рішення вакцинуватися, щоденно збільшується», – йдеться в повідомленні.

У Профспілці вважають, що відсторонення від роботи вже з 8 листопада може спричинити непередбачувані ситуації, які призведуть до порушення вимог щодо створення необхідних умов для перебігу освітнього процесу, неможливості обслуговування котелень, харчоблоків, охорони будівель, унеможливлення заміни відсутніх педагогів тощо.

Профспілка працівників освіти і науки України вважає, що необхідно терміново внести зміни до наказу МОЗ України № 2153 та до пункту 41-6 постанови Кабінету Міністрів України № 1236 щодо перенесення термінів їх реалізації не раніше 8 грудня.