МОЗ вдруге пропонує розширити перелік осіб, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим

Міністерством охорони здоров’я України на громадське обговорення пропонується проєкту наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» (далі — проєкт наказу), що розроблений відповідно до статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», з метою забезпечення епідемічного благополуччя населення України, попередження інфекцій, керованих засобами специфічної профілактики, зокрема гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Мета

Проєкт наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» (далі — проєкт акта) розроблений з метою забезпечення епідемічного благополуччя населення України, попередження інфекцій, керованих засобами специфічної профілактики, зокрема гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі — COVID-19).

Обґрунтування необхідності прийняття акта

Третій місяць поспіль в Україні стрімко зростає рівень захворюваності на COVID-19 — добова кількість випадків захворюваності на COVID-19 зросла у 28 разів, добова кількість госпіталізацій — в 11 разів, добова кількість померлих — у 20 разів.

Упродовж останнього місяця темпи зростання захворюваності пришвидшилися і наближаються до максимальних темпів попередньої, весняної хвилі. Кожні 2–3 тиж кількість випадків COVID-19 подвоюється, так само подвоюється і кількість госпіталізацій та померлих. За добу 11 листопада в Україні зафіксували 24 747 випадків захворювання на COVID-19 і 652 летальних випадки, госпіталізували з COVID-19 — 4778 осіб.

Дана ситуація підвищує ризики появи критичного навантаження на систему охорони здоров’я та підвищує ймовірність нестабільної роботи об’єктів критичної інфраструктури на території України. При цьому Україна нарощує темпи вакцинації проти COVID-19. Зокрема, у вересні 2021 р. було зроблено 3,5 млн щеплень, у жовтні — 4,9 млн.

Від початку кампанії проведено усього понад 20 млн щеплень. Наразі вакциновано 11,8 млн осіб, понад 8 млн з яких вже отримали повний курс вакцинації, що становить третину усього дорослого населення України. Збільшення обсягів вакцинації збільшує частку захищеного населення України. Відповідно до статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб.

У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

Відповідно до Календаря профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 вересня 2011 р. № 595, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2011 р. за № 1159/19897, обов’язковим профілактичним щепленням для запобігання поширенню інших інфекційних захворювань підлягають окремі категорії працівників у зв’язку з особливостями виробництва або виконуваної ними роботи.

Європейський суд з прав людини у квітні 2021 р. підтвердив положення національного законодавства, що обов’язкова вакцинація є законною і може бути необхідною в демократичних суспільствах та не протирічить Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Метою вакцинації є захист кожної людини проти серйозних хвороб через вакцинацію чи колективний імунітет.

Міністерство охорони здоров’я України на виконання статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» наказом від 4 жовтня 2021 р. № 2153, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 7 жовтня 2021 р. за № 1306/36928 (із змінами, внесеними наказом від 1 листопада 2021 р. № 23983, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2021 р. за № 1452/37074) затвердило Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням (далі — Перелік).

Переліком передбачено, що обов’язковим профілактичним щепленням проти COVID-19, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України COVID-19, підлягають працівники:

  1. Центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;
  2. Місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;
  3. Закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності;
  4. Підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
  5. Установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;
  6. Підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. № 83.

Водночас в умовах стрімкого погіршення епідемічної ситуації, коли в більшості регіонів України запроваджено «червоний» рівень епідемічної небезпеки, з метою забезпечення безперебійної роботи усіх об’єктів критичної інфраструктури, працівники яких мають високий ризик інфікування COVID-19 через часті контакти з різними верствами населення, необхідним є розширення Переліку, у зв’язку з чим розроблено відповідний проєкт акта.

Основні положення проєкту акта

Проєкт акта передбачає внесення змін до Переліку, передбачивши обов’язкові профілактичні щеплення проти COVID-19 для працівників:

  • органів місцевого самоврядування;
  • закладів охорони здоров’я державної та комунальної форми власності;
  • комунальних підприємств, установ та організацій.

Куди надавати пропозиції

Пропозиції та зауваження до проєкту наказу просимо надсилати протягом 10 днів з дати публікації на адресу МОЗ України у письмовому або електронному вигляді за адресою: вул. Грушевського, 7, м. Київ, 01601, тел.: (044) 200-08-11, e-mail: phd.moz.ua@gmail.com.