Хворі на стійкий до лікування туберкульоз отримають доступ до інноваційного препарату

Україна розширює можливості для лікування пацієнтів із туберкульозом, який має широку лікарську стійкість. Це стало можливим завдяки реєстрації Міністерством охорони здоров’я України інноваційного лікарського засобу — Претоманід. Цей препарат подарує надію тим пацієнтам, які мали низькі шанси на одужання саме через недієвість вже існуючих ліків проти тяжких форм туберкульозу.

Особливості застосування

Застосування нового препарату показано в інноваційному режимі BPаL в умовах операційних досліджень, коли замість 4–5 сильнодіючих ліків застосовується три препарати і з більш коротким терміном прийому.

«Впровадження нового протитуберкульозного препарату Претоманід в Україні ставить на крок ближче до найціннішого — збереження життя близько 1300 осіб зі стійкими формами туберкульозу, а також можливості ефективно лікувати не менше 90% пацієнтів з туберкульозом відповідно до рекомендованого цільового показника ВООЗ. Це буде вагомим внеском задля зниження рівня поширеності та смертності від лікарсько-стійкого туберкульозу», — коментує Яна Терлеєва, завідувач відділу управління та протидії туберкульозу Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Україна є 5-ю країною в світі, яка надала дозвіл на використання Претоманіду регулюючими органами, що ще раз підтверджує глобальну прихильність країни до впровадження сучасних підходів лікування лікарсько-стійкого туберкульозу.

Що передувало

Реєстрація Претоманіду стала результатом тривалої злагодженої роботи МОЗ, Центру громадського здоров’я, ВООЗ, Комітету Зеленого Світла, Глобального фонду для боротьби зі СНІД, ТБ та малярією, Глобального лікарського фонду, БО «100% ЖИТТЯ», МБФ «Лікарі без кордонів». Це вкотре доводить важливість об’єднання зусиль держави і партнерів у протидії туберкульозу.

Нагадаємо, що у серпні 2020 р. FDA (Управління з контролю за харчовими продуктами та лікарськими засобами США) схвалило застосування нового протитуберкульозного препарату Претоманід для лікування туберкульозу з широкою стійкістю до лікування, а також випадків невдачі лікування мультирезистентного туберкульозу.

ДП «Медичні закупівлі України» закупило цей препарат на початку вересня 2021 р. У результаті проведеної закупівлі Претоманід зареєстровано в Україні за окремою процедурою реєстрації, передбаченою статтею 9¹ Закону України «Про лікарські засоби» для лікарських засобів, закупівля яких проводиться ДП «Медичні закупівлі України».